"Panienka" opuściła Universam. Wróci po konserwacji

Rzeźba z dziedzińca Universamu została zdemontowana
Rzeźba z dziedzińca Universamu została zdemontowana
Przygotowania do rozbiórki Universamu postępują każdego dnia. Wczoraj została zdemontowana rzeźba "Panienki", a właściwie "Poranek", ponieważ właśnie taką nazwę nadał jej w 1979 r. artysta Kazimierz Zieliński. Rzeźba po konserwacji zostanie ponownie ustawiona na terenie nowego apartamentowca.

Już nie bezimienna

Rzeźba nagiej kobiety ustawiona na środku fontanny kilka lat po otwarciu Universamu była darem rzeźbiarza dla mieszkańców Grochowa. Miała również dodawać splendoru i światowego sznytu nowo otwartej placówce handlowej. Niestety, w ostatnich latach przyszło jej smutnie przyglądać się nieczynnej fontannie, jak i chylącemu się ku upadkowi budynkowi kiedyś nowoczesnej galerii handlowej.

Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur, które w ostatnich miesiącach władając wiele pracy starało się ocalić pamięć o tym miejscu, dotarło w swoich badaniach do córki śp. Kazimierza Zielińskiego dokonując odkrycia, iż grochowska "Panienka" to "Poranek", ponieważ taką nazwę nadał jej artysta.

Barbara Zielińska-Jankowska udostępniła Stowarzyszeniu archiwalne zdjęcie ukazujące proces powstawania wykonanej z brązu rzeźby.

"Panienka", czyli "Poranek" jako jeden z symboli Ronda Wiatraczna i całego Grochowa już wkrótce znajdzie swój nowy dom w budynku, który powstanie na miejscu Universamu "Grochów".
2016-01-19 17:26 2096

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.