Ostatnie pożegnanie z kultowym Universamem

23-24 stycznia 2016 roku ostatnie pożegnanie z Universamem
23-24 stycznia 2016 roku ostatnie pożegnanie z Universamem
23-24 stycznia 2016 roku wszyscy chętni będą mieli ostatnia niepowtarzalną okazję na pożegnanie się z kultowym Universamem "Grochów". W sobotę  na skwerach Universamu będzie można ogrzać się przy koksowniku, a wystane w kolejce kartki wymienić na najlepsze dania  z czasów PRL-u.

Uniwersam wczoraj i dziś

Budynek Universamu „Grochów” został oddany do użytkowania w 1977 roku. Zaprojektowany jedynie na 25 lat użytkowania technicznego, był pierwszym w stolicy dzielnicowym centrum handlowo-usługowym skupionym pod jednym dachem. Znakiem rozpoznawczym budynku był neon, jako jedyny w Polsce posiadający cudzysłów - wyraz "Grochów". Wraz z upływem 25-letniej "gwarancji" sukcesywnie pogarszał się stan techniczny budynku, który został wybudowany ze złej jakości materiałów. Brak funduszy na wykonywanie prac adaptacyjnych i remontów sprawiły, że obecnie jego stan jest katastrofalny. Zarząd WSS Społem, właściciel budynku, przeanalizował możliwość wykonania generalnego remontu obiektu jednak koszty modernizacji przekraczającym możliwości ekonomiczne właściciela i są absolutnie nieefektywnym finansowo.

Idzie nowe

Na miejscu staruszka Universamu powstanie kompleks handlowo - usługowy z dominującą funkcją mieszkalną - Rondo Wiatraczna. Ma on stanowić nowoczesne serce Grochowa i jednocześnie nawiązywać do tradycji Universamu, jako dzielnicowego centrum handlu.

Jak podkreśla Marek Roefler - Prezes Zarządu firmy Dantex, inwestora – Bardzo istotne było dla nas zachowanie ducha i klimatu Universamu. Zarówno historyczne neony UNIVERSAM "GROCHÓW", Społem oraz Praga-Południe jak i pomnik „Panienki” autorstwa Tadeusza Zielińskiego będą wykorzystane w nowo powstającej inwestycji.
Pożegnanie

W sobotę mieszkańcy Grochowa i całej Warszawy będą mogli po raz ostatni pożegnać się, z tym kultowym już miejscem. Przy dźwiękach szemranych melodii, wspominać znane na całą stolicę dancingi w Astorii gdzie pośród lamperii na ścianach, ogromnych kaktusów i pustych lad barowych odbywały się tańce do rana, czy upalne lata podczas, których fontanna ze skweru Universamu dawała dzieciom odrobinę ochłody. Jedzenie rodem z PRL-u, wydawane na kartki i koksowniki ogrzewające odwiedzających pomogą w dłuższym spacerze całą rodziną. A specjalna oferta promocyjna na mieszkania w inwestycji "Rondo Wiatraczna", dostępna tylko w tych dniach, może przyczynić się do tego, że niektórzy z nas zamieszkają w tym kultowym miejscu.
2016-01-22 19:42 1906

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.