Osiedle TOR

Kolonia Towarzystwa Osiedli Robotniczych (TOR) składa się z dziesięciu budynków wzniesionych przy ulicy Podskarbińskiej 7-9, Kobielskiej 96-100 oraz Stanisławowskiej 3-5-7 na Grochowie w Warszawie.

Bloki powstały w latach 1935-1937 roku wg projektu Mirosława Szabuniewicza i Natalii Hiszpańskiej. W osiedlu zamieszkały biedne rodziny robotnicze, których dochód nie przekraczał 250 zł. W tej sposób miasto chciało zapewnić im godziwe warunki życia.

Łącznie zbudowano dziesięć czteropiętrowych bloków o szarych elewacjach ożywionych ceglanymi opaskami wokół okien. Metraż mieszkań liczy po 30 lub 37 m kw. i składa się przeważnie z pokoju z kuchnią. Wyposażone zostały w wodę bieżącą i gaz.

Charakterystycznym elementem kolonii są wsparte na żelbetowych słupach łączniki między domami mieszczące niegdyś pralnie i suszarnie, potem przerobione na mieszkania. Całość otoczona była ogrodem.

Tuż przy Kolonii TOR przy ulicy Podskarbińskiej rośnie "Święte Drzewo".

Ciekawostki

  • Kolonia na Grochowie przypomina robotnicze osiedle na Kole.
  • Przed wojną, teren zajęty w 1949 roku przez zakłady "Cora" został przeznaczony przez Zarząd Miasta pod zabudowę mieszkaniową, II części osiedla robotniczego TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych), którego I część wybudowano w latach 1935-37 u zbiegu ulic: Podskarbińskiej i Stanisławowskiej. Planowano wybudowanie kolejnych 6 bloków mieszkalnych, a wzdłuż ul. Terespolskiej (d. Projektowanej) miał powstać długi na 150 m. blok z bramą przejezdną po środku budynku i 2 sklepami. Plany budowalno-architektoniczne były gotowe w lipcu 1939 roku.
  • Na terenie osiedla przy Stanisławowskiej 3 znajduje się kapliczka. Natomiast przy ulicy Podskarbińskiej "święte drzewo".
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-06 10:18 1700

Komentarze

~Wentyl

Oj Edek czego oczkujesz? Informacji o problemach z kanalizacją, problemach społecznych czy ostatnim wybuchu?

~Edek

Co nowego wnosi ta info? Co chciał pan przez to powiedzieć? Taka sama info jest w wiki lub w innych źródłach. Wstyd? To i dobrze EK

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.