Osiedle Cora

Osiedle "Cora" wzniesiono w narożniku ulic Terespolskiej i Stanisławowskiej na Grochowie w Warszawie.

W skład osiedla wchodzą dwa budynki mieszkalne o zróżnicowanej ilości pięter - od 3 do 7, prostej bryle i biało-grafitowej elewacji oznaczone numerami: Terespolska 2 i 4. Od strony ulicy Terespolskiej i Stanisławowskiej na parterze powstał pasaż handlowo-usługowy a przed nimi na ulicy ogólnodostępne stanowiska parkingowe.

Na terenie osiedla zlokalizowano plac zabaw oraz stanowiska garażowe na poziomie -1. Teren osiedla jest monitorowany. Łącznie na osiedlu powstało 506 lokali o powierzchni od 36 do 117 m2.

Inwestycję budowaną w kilku etapach w latach 2007-12 zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus z Siedlec.

Ciekawostki

  • Przed wojną teren ten został przeznaczony przez Zarząd Miasta pod zabudowę mieszkaniową II części osiedla robotniczego TOR (Towarzystwa Osiedli Robotniczych), którego I część wybudowano w latach 1937-39 u zbiegu ulic: Podskarbińskiej i Stanisławowskiej. Planowano wybudowanie kolejnych 6 bloków mieszkalnych, a wzdłuż ul. Terespolskiej (d. Projektowanej) miał powstać długi na 150 m blok z bramą przejezdną pośrodku budynku i 2 sklepami. Plany budowlano-architektoniczne były gotowe w lipcu 1939 roku.
  • W 1949 roku na tym terenie powstały socmodernistyczne zabudowania Zakładów Przemysłu Odzieżowego "Cora" oraz budynek Mazowieckiego Domu Handlowego "Cora". Doskonale prosperujący do końca lat 80-tych XX wieku zakład nie wytrzymał konkurencji z Dalekiego Wschodu i w 2001 roku ogłosił upadłość. Teren zakupiła firma budowlana Konstantego Strusa z Siedlec, która po wyburzeniu wszystkich zabudowań zbudowała osiedle, które w swojej nazwie przywołuje ducha dawnego zakładu "Cora".
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-08-04 10:50 1569

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.