Opaski ratują kasztanowce

Na pniach kasztanowców Pragi Południe pojawiły się opaski - to znak, że wydaliśmy wojnę szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. W ten sposób zabezpieczono drzewa w całej dzielnicy, na terenach, którymi opiekuje się Wydział Ochrony Środowiska południowopraskiego urzędu.

Szrotówek kasztanowcowiaczek jest bardzo groźnym szkodnikiem. Składając jaja w liściach kasztanowców prowadzi do ich przedwczesnego usychania i opadania. Drzewo pozbawione żywych liści nie jest w stanie produkować pożywienia, szrotówek może więc doprowadzić nawet do całkowitej śmierci kasztanowca.

Dysponujemy 4 metodami walki z tym szkodnikiem: grabienie i spalanie liści, szczepienie drzew, zakładanie opasek na pnie lub pułapek feromonowych w koronach drzew.

Na Pradze Południe, jak w całej Warszawie, akcje grabienia liści organizowane są od kilku lat i przynoszą efekty. W tym roku walka ze szrotówkiem została nasilona – oprócz grabienia zastosowano opaski. Zdecydowaliśmy się na wybór tej metody, ponieważ jest ona skuteczna i w przeciwieństwie do tzw. szczepienia nie powoduje uszkodzenia drzew.

Opaski będą wisiały na kasztanowcach przez ok. 2 miesiące. Przez ten czas powinny wyłapać większość larw. Następnie zostaną zdjęte i bezpiecznie zniszczone. Jesienią znów rozpocznie się grabienie liści. Liczymy na to, że dzięki kompleksowemu działaniu uda nam się pokonać szrotówka i uratować jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew, jakimi są kasztanowce.

Szczegółowe pytania w zakresie ochrony kasztanowców na terenie naszej dzielnicy można kierować do Pana wiceburmistrza Adama Grzegrzółki.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2007-05-23 15:55 1109

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.