Oddano hołd grenadierom

Polacy byli obecni na wielu frontach II wojny światowej. Zapisali niejedną bohaterską kartę w dziejach polskiego oręża, walcząc także na obcej ziemi. Ich czyny nie zostały zapomniane. 17 czerwca, w rocznicę bitwy pod Lagarde podczas kampanii francuskiej w 1940 r., swoje święto obchodzą byli żołnierze I Dywizji Grenadierów. Była to pierwsza duża polska jednostka stworzona na obczyźnie przez gen. Władysława Sikorskiego po klęsce wrześniowej. Jej żołnierze wsławili się odwagą, walecznością, honorem, a po rozwiązaniu Dywizji w czerwcu 1940 r. wielu z nich walczyło dalej w polskich formacjach wojskowych w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie.

Swoje miejsce pamięci weterani spod Lagarde mają w Warszawie na Pradze-Południe. 15 czerwca br. hołd żołnierzom I Dywizji Grenadierów oddali m.in.: zastępca attache obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce, Frederic Lefevre, Dyrektor Departamentu Wojskowego w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych płk Zbigniew Krzywosz, gen. Włodzimierz Zieliński były dowódca I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, radni m. st. Warszawy Paweł Lech i Piotr Szyszko, radni dzielnicy Praga-Południe Irena Bartosińska, Katarzyna Olszewska, Małgorzata Rynkiewicz, Mirosława Terlecka, Marek Borkowski, Ryszard Kalkhoff, Karol Kowalczyk i Dariusz Lasocki.  

„Oddając hołd żołnierzom I Dywizji Grenadierów, pamiętajmy o Polakach walczących na różnych frontach II wojny światowej, o skomplikowanych losach polskich żołnierzy na obczyźnie…" powiedział w swoim wystąpieniu Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski i podkreślił, że spotykając się podczas różnych obchodów przy praskich pomnikach, dajemy świadectwo własnej postawy wobec ważnych dokonań wielu pokoleń Polaków.

Wśród uczestników spotkania nie zabrakło weteranów walk pod Lagarde, byłych żołnierzy I Dywizji Grenadierów,  a także Kombatantów ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy I Armii Francuskiej „Ren i Dunaj”, Sekcja Polska.

Podczas uroczystości wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze z I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, a także członkowie Kompanii Reprezentacyjnej Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2012-06-17 16:22 1065

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.