NIE PIJ! Daj swojemu dziecku szansę na prawidłowy rozwój!

Urząd Dzielnicy Praga Południe aktywnie włączył się w kampanię organizowaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), mającą na celu profilaktykę FAS, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego. Akcja pod nazwą „Ciąża bez alkoholu” kierowana jest do kobiet spodziewających się potomstwa. Jej celem jest zmniejszenie liczby kobiet pijących napoje alkoholowe w okresie ciąży oraz poszerzenie świadomości społecznej na temat negatywnego wpływu alkoholu na płód.

Wraz z PARPA pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż najmniejsza ilość alkoholu może mieć nieodwracalne skutki dla rozwoju dziecka. Płodowy Zespół Alkoholowy objawia się m. in. upośledzeniem wzrostu, trwałymi uszkodzeniami mózgu, zniekształceniami ciała. Alkohol pity w czasie ciąży może w przyszłości powodować u dziecka problemy z pamięcią i nauką, trudności związane z koordynacją ruchów czy zaburzenia emocjonalne, głównie nadpobudliwość. Pragnąc zachęcić Panie do zachowania abstynencji przez 9 miesięcy ciąży, rozpoczęliśmy na terenie Dzielnicy Praga Południe akcję informacyjną, udostępniając mieszkańcom materiały dotyczące FAS. Kampania obecna jest również na łamach „Gazety Pacjenta” rozdawanej bezpłatnie w Ratuszu, placówkach medycznych i aptekach.

Kampanię chętnie wsparły południowopraskie parafie, które włączyły do nauk przedmałżeńskich pokaz filmu o zespole FAS oraz gminne Centrum Odwykowe. Wobec akcji „Ciąża bez alkoholu” bierne nie pozostały władze Akademii Medycznej, które do programu stażu studentów włączyły temat Płodowego Zespołu Alkoholowego.

W trosce o nienarodzone jeszcze dzieci, wyrażamy nadzieję, że te i inne podejmowane na Pradze Południe przedsięwzięcia przekonają do prowadzenia zdrowego stylu życia nie tylko podczas ciąży.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2007-11-14 17:57 1122

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.