Na Rondzie Wiatraczna nie pachnie już chlebem

1 czerwca br., w związku z wypowiedzeniem umowy zostanie zamknięty sklep firmowy Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej mieszczący się w dawnej piekarni Teodora Reicherta przy Grochowskiej 224. Decyzja właścicieli nieruchomości oznacza, iż po 95 latach już na zawsze historyczne ceglane zabudowania przy Rondzie Wiatraczna opuszcza tradycja wypieku i sprzedaży pieczywa.

Prawie 100 lat tradycji

Piekarnia w narożniku ulic Grochowskiej i Wiatracznej rozpoczęła wypiek i sprzedaż pieczywa około 1918 roku. Jej właściciel - przedstawiciel spolszczonej rodziny o korzeniach niemieckich - Teodor Rajchert, zyskał sobie uznanie mieszkańców Grochowa nie tylko za wspaniałe wyroby ale też pomoc jaką okazywał mieszkańcom w czasie II wojny światowej, przekazując m.in. nieodpłatnie duże ilości chleba czy organizując miejsca pracy dla mężczyzn.

W 1947 roku zakład, który szczęśliwe przetrwał okres II wojny światowej przejęła w użytkowanie na długie lata piekarnia WSS "Społem" (później Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska).

W 2007 roku Zakład nr 3 SPC Lubelska zakończył wypiek pieczywa w tym budynku. 31 maja 2013 był ostatnim dniem sprzedaży pieczywa w sklepie firmowy SPC. Historia zatem dobiegła końca...

Wyburzenie za 2 tygodnie?

23 maja otrzymałem alarmujący telefon: "Zamykają sklep. Za 2 tygodnia wyburzą piekarnię!". O ile pierwsza wiadomość okazała się jak najbardziej prawdziwa to jeśli chodzi o wyburzenie zabudowań zgody nie ma!

"Nic mi o tym nie wiadomo. Owszem starają się o wyburzenie. Nasz wydział wydał decyzję odmowną i konserwator też" - tłumaczy Ewelina Buczyńska, rzecznik Urzędu Praga Południe.

Zatem dziś można jeszcze spać spokojnie. Jak długo? Dziś jedynym czynnym punktem usługowym działającym w dawnej piekarni jest zakład bukmacherski. Z naszych informacji wynika, iż nie otrzymał on jeszcze decyzji o wypowiedzeniu umowy najmu, jednak może ona wpłynąć w każdej chwili i być tak samo zaskakująca jak wniosek z 20.12.2012 r., w którym właściciele nieruchomości proszą  Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy o wyrażenie zgody na rozbiórkę budynku mieszkalno-usługowego wraz z komórkami, usytuowanego na terenie przy ulicy Grochowskiej 224 w Warszawie.

Ratujmy Piekarnię Reicherta

Obecnie jedyną szansą abyśmy mogli dalej cieszyć się zabudowaniami piekarni Reicherta jest szybki wpis do rejestru zabytków. Dostępny jest też profil FB obrońców zabudowań piekarni
https://www.facebook.com/pages/Ratujmy-Piekarni%C4%99-Reicherta/449334941802067
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-05-28 12:34 1241

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.