Latające Muzeum "Hollywood na Grochowie"

Żydowskie Hollywood na Grochowie
Zaprowadzimy Was w miejsca, do których na co dzień wejść nie można. Zaaranżujemy spotkania z artystami, naukowcami i niezwykłymi postaciami z naszej okolicy.
Zaczynamy spotkaniem "Żydowskie Hollywood na Grochowie", podczas którego Mania Cieśla i Agata Maksimowska ze Stowarzyszenia im. An-skiego przybliżą nam historię kibucu, który w międzywojniu oraz pierwszych latach okupacji działał w miejscu dzisiejszego osiedla Ostrobramska. Wystąpienie ilustrowane będzie pokazem archiwalnych zdjęć.
Dziennikarz Cezary Polak opowie o reżyserze Józefie Greenie, który w latach 30. na terenie kibicu z hollywoodzkim rozmachem kręcił filmy i zapoczątkował erę artystycznego kina jidysz.
Pokażemy film „Błazen purymowy”, nakręcony przez Greena i Jana Nowina-Przybylskiego m.in. na terenie kibucu i w innych grochowskich plenerach.
„W małym miasteczku zjawia się Gecl - Błazen Purymowy. Nie może nigdzie znaleźć pracy, aż w końcu zatrudnia go biedny szewc Nuchim. Gecl zakochuje się w jego córce Esterze, lecz ta traci głowę dla wędrownego cyrkowca, który z liczną trupą zawitał do miasteczka. Mimo zakazu ojca spotyka się z nim. Po kilku dniach cyrk odjeżdża . . . Szewc Nuchim otrzymuje niespodziewanie spadek i z dnia na dzień staje się bogaczem. Postanawia Esterę dobrze wydać za mąż. W czasie radosnego, barwnego Święta Purymowego Gecl w przebraniu króla wywołuje skandal, oskarżając i wyśmiewając bogaczy, w tym także narzeczonego Estery. Gecl zostaje wypędzony z miasteczka, ale Estera, której zaimponowała jego odwaga, ucieka razem z nim. Docierają do Krakowa, gdzie Gecl bezskutecznie usiłuje znaleźć jakąkolwiek pracę. Przypadkowo spotykają cyrkowca, który obojgiem się zaopiekowuje. Estera śpiewa na scenie i odnosi wielki sukces. Gecl wraca do miasteczka, ale nie chce zdradzić miejsca pobytu dziewczyny. Po pewnym czasie przyjeżdżają tu znowu cyrkowcy. Jest wśród nich i Estera, która przedstawia swego ukochanego jako męża. Rodzice zgadzają się na ich małżeństwo”.
Podczas kolejnych odsłon „Latającego muzeum” m.in.:
- zwiedzicie schrony przeciwatomowe koło Ronda Wiatraczna
- spotkacie panią Alinę Przewłocką, słynną grochowską cukierniczką, właścicielką kultowego zakładu „Rurki z bitą śmietaną” przy Rondzie Wiatraczna
- dowiecie się gdzie na Grochowie stoi słynna szafa z komedii „Miś” St. Barei i kto wymyślił legendarne sceny z jej użyciem
- zwiedzicie dawną piekarnię Teodora Rajcherta
- dowiecie się gdzie na Grochowie znaleziono kieł mamuta
- poznacie fascynującą historię prehistorycznej czaszki – tzw. „Dziewczynki z Grochowa”
Szczegółowy program:
„Hollywood na Grochowie”
11 grudnia, godz. 19.00
19.00 – Opowieść o dziejach grochowskiego kibucu, ilustrowana pokazem zdjęć - Mania Cieśla i Agata Maksimowska, Stowarzyszenie im. An-Skiego
19.30 – Opowieść o filmach jidysz, nakręconych na Grochowie, planach budowy żydowskiego Hollywood w Warszawie oraz reżyserze Józefie Grenie - Cezary Polak, dziennikarz
20. 00 – Pokaz filmu „Błazen purymowy” (1937) w reż. J. Nowina-Przybylskiego i J. Greena, 90 minut.
WSTĘP WOLNY
Latające Muzeum nie jest finansowane z funduszy miejskich, wiejskich, europejskich, ani azjatyckich. Odbywa się dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu ludzi dobrej Woli, Grochowa, Gocławia, Śródmieścia, Mokotowa, Ochoty oraz innych dzielnic i osiedli naszego miasta.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy