Kontrowersyjna budowa na terenie Kolonii Praussa

Szaserów 62 - miejsce planowanej inwestycji
Szaserów 62 - miejsce planowanej inwestycji
W sercu zabytkowego układu urbanistycznego, jakim jest przedwojenna Kolonia Posłów i Senatorów PPS na Grochowie ma zostać zbudowany nowoczesny budynek mieszkalny. Unikalna przedwojenna architektura, która przetrwała Hitlera i Stalina zostanie zakłócona przez współczesnych planistów.

Zastrzeżenia mieszkańców

Inwestycja polegająca na budowie 4-kondygnacyjnego budynku z garażem podziemnym ma być zrealizowana na pustej obecnie działce w narożniku ulicy Szaserów i Płowce przy Szaserów 62

"Sposób, w jaki Wydział Architektury Dzielnicy Praga Południe wydaje pozwolenia jest po prostu przerażający. Dodatkowo stanowisko konserwatora budzi duże zastrzeżenia. O ile zalecenia z 2011 r. kreują wymogi właściwe, o tyle to, w jaki sposób obecnie potraktowano inwestycję jest po prostu niezrozumiały. Przecież ta inwestycja może naruszyć nie tylko same budynki, ale i negatywnie wpłynąć na ich otoczenie. Ponadto jej realizacja może w konsekwencji nawet doprowadzić do degradacji wartości kulturowych miejsca - ulica Płowce w zasadzie dziś służy okolicznym mieszkańcom za mini-park - miejsce spacerów. Ludzie przychodzą tu aby popatrzeć na przedwojenną architekturę, posłuchać ptaków, odpocząć. Co się stanie z charakterem miejsca i zwyczajami mieszkańców w momencie gdy ulicę zaczną przecinać samochody dostawcze i kolejni klienci narożnego marketu?" - pisze do nas zaniepokojony mieszkaniec Grochowa.

Zastrzeżenia do decyzji o warunkach zabudowy podpisało ponad 70 mieszkańców. Zwracali uwagę m.in. na jej wysokość - zdecydowanie odbiegającą od obecnie istniejącej, czy też styl planowanego budynku, który powinien być zgodny z charakterem budynków, znajdujących się na chronionym obszarze. A tak się nie stanie, gdyż dach ma być płaski a nie mansardowy, na co zwracał w 2011 roku uwagę SKZ.

"Jutro wskazany projekt warunków zabudowy zyska moc prawną. Co dalej? Naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć. Cała ta sprawa rodzi pytanie o to, czy zespół jest w jakikolwiek sposób chroniony, czy też nie." - kończy smutno swój list mieszkaniec Grochowa.
2016-04-19 12:37 2334

Komentarze

~WIKTOR

Podobno sąsiedzi blokują tę inwestycję. Pewnie nie dostali haraczu jaki zamierzali wyszarpnąć od inwestora. Szkoda. Ja też wolę budynek niż poletko "na pietruszkę" w mieście.

~ala1990

Czy ktoś widział projekt ? Skąd informacje na temat "marketu" ???Jeśli projekt jest dobry, to może mógłby tam powstać ? Od lat działka jest pusta. Pusta działka nie wygląda wcale lepiej niż jeśli byłaby zabudowana w rozsądny sposób.

~Pynia

Kto ma pieniądz, ma władze. Nic się nie zmieniło zawsze, to samo.

~Tcl1965

Podobnie jest z inwestycja przy Garibaldiego 5. Nowoczesny budynek w sasiedztwie topornych, robotniczych blokow z lat 50. Pasuje jak kwiatek do kozucha. Powinien stac gdzie indziej.

Hmm co tu się dziwić, przyszedł pan od inwestora do pana/pani konserwatora i planisty z workiem czekoladek narodowego banku polskiego i sprawa załatwiona ... takie czasy :( P.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.