Koncert "Bohaterom Powstania Warszawskiego” na Placu Szembeka

W niedzielę, 7 września, na godzinę 15.00, na pl. Szembeka przyszło wielu mieszkańców Pragi-Południe. Byli wśród nich kombatanci, uczestnicy Powstania Warszawskiego, Radni m.st. Warszawy. Radni Dzielnicy Praga-Południe oraz władze dzielnicy.

Witając przede wszystkim mieszkańców dzielnicy, burmistrzTomasz Kucharskipodkreślił, że zebraliśmy się na pl. Szembeka, w centrum Pragi Południe po to, aby wysłuchać uroczystego koncertu, zatytułowanego „Bohaterom Powstania Warszawskiego”. Burmistrz, w krótkim wystąpieniu przypomniał historię Powstania Warszawskiego na Pradze. Podkreślił, że koncert jest hołdem złożonym bohaterom Powstania i wyrazem wiecznej pamięci o ich walce o wolność i godność. Przywitał w imieniu zebranych Panią Barbarę Kolińską i Panią Halinę Kondracką członkinie Armii Krajowej, uczestniczki walk na Pradze.

Po wystąpieniu burmistrza, na estradę wyszli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 279 im. Batalionów „Gustaw” i „ Harnaś”. Uczniowie zaprezentowali zebranym piękne widowisko artystyczne pt. „Chwała zwyciężonym”. Znakomite teksty, powszechnie znane i te wyszperane na użytek widowiska, piękna muzyka i przede wszystkim świetne wykonanie. Młodzi artyści emocjonalną kreacją wycisnęli niejedną łzę z oczu zasłuchanych Warszawiaków. Występ uczniów SP nr 279 nagrodzono oklaskami na stojąco. Pan Mirosław Mozol, młody nauczyciel pod kierunkiem którego przygotowano muzyczną część inscenizacji i Pani Bożena Łada - reżyser spektaklu mili powody, aby być dumnymi ze swoich podopiecznych i zadowolonymi z efektów swojej pracy.

Po krótkiej przerwie technicznej na estradzie pojawił się Ryszard Nowaczewski, konferansjer, narrator i współwykonawca głównego koncertu tego popołudnia na pl. Szembeka, zatytułowanego „Bohaterom Powstania Warszawskiego” Wykonawcami byli wybitni artyści scen polskich oraz młodzież  z Teatru N.O.R.A i Zespołu Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej.

Ten koncert także, niezwykle wzruszył słuchaczy. Kulminacja emocji nastąpiła w momencie gdy zabrzmiały pierwsze dźwięki pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Cała widownia wstała i na stojąco odśpiewała pieśń wraz z artystami.

Magiczna  atmosfera wzruszającej wędrówki przez trudną historię Polski i Warszawy trwała do końca koncertu. Jego zwieńczeniem były pełne wzruszenia słowa jakie do artystów i do wszystkich zebranych wypowiedziała  słynna łączniczka i uczestniczka Powstania Warszawskiego, Pani Barbara Kolińska: Dziękuję ! Bardzo dziękuję! To dla mnie, moich koleżanek i kolegów obecnych na koncercie, niezwykła chwila ! Doczekaliśmy pięknych czasów!
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2014-09-09 14:03 1204

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.