Kobielska z historycznym detalem. "Skandynawka" wraca na dawne miejsce

Przy ponad 30-stopniowym upale ekipa brukarska rozpoczęła prace związane z ponownym ułożeniem zdjętej w czasie przebudowy ulicy szlachetnej kostki, tzw. "skandynawki". Usunięcie betonowej kostki Bauma dotyczyć będzie jednego wyjazdu bramnego przy kamienicy Kobielska 64 i jest wynikiem kompromisu wypracowanego przez władze dzielnicy na kilku spotkaniach z mieszkańcami i społecznikami z Grochowa.

"Bitwa" o klimat Kobielskiej

W czasie zeszłorocznej przebudowy ulicy, oprócz mocno zużytej trylinki ułożonej na jezdni, wymieniono także nawierzchnie chodników. Starą nawierzchnię zastąpiono kostką betonową. Przygotowany i zrealizowany projekt spowodował, iż pięć bram wjazdowych, które wcześniej były wyłożone granitową przedwojenną kostką, tzw. "skandynawką" zostały zastąpione zwykłą, kolorową kostką Bauma.

Wkrótce zaskoczeni członkowie grupy Aktyw Grochowski rozpoczęli zbieranie wśród mieszkańców Kobielskiej podpisów pod petycją do Urzędu Dzielnicy Praga Południe o przywrócenie "skandynawki" na dawne miejsce. Urząd natomiast jej ewentualny powrót chciał przedyskutować z mieszkańcami. Decydującym elementem w tej sprawie okazała się ankieta, w której zapytano czy lokatorzy kamienic chcą pozostawienia kostki betonowej, czy może wolą aby dawna kostka "skandynawka" została przywrócona. Na pytania odpowiedziało 177 osób. Z tego 111 osób opowiedziało się za pozostawieniem kostki betonowej. Za przywróceniem "skandynawki" były 43 osoby. 23 osobom było obojętne jakie rodzaj kostki zostanie ułożony.

Kostka wraca pod nr 64

Wyniki ankiety przesądzające o dalszym losie nawierzchni w pięciu przejazdach bramnych na Kobielskiej przedstawiono na trzecim już spotkaniu w tej sprawie w dniu 19 maja 2015 roku. I choć demokratycznie zwolennicy historycznego detalu przegrali głosowanie, to dzięki aktywnej postawie jednej z mieszkanek kamienicy przy Kobielskiej 64 udało się zachować pod tym adresem przedwojenną kostkę. "Wychowałam się na betonowym blokowisku w Gdyni, na którym nie było niczego charakterystycznego, innego. Był tylko przytłaczający beton. Dlatego apeluję: dbajmy o każdy detal, zachowajmy jak najwięcej z tego co jest z przeszłości i jest wspólnym dorobkiem" - powiedziała wówczas mieszkanka kamienicy pod nr 64. Ten adres przyjęto do realizacji.

Bruk dalej będzie służyć

Prace rozpoczęte dziś powinny się zakończyć w poniedziałek. Pozostałe niewykorzystane elementy szlachetnej kostki zdjęte w czasie przebudowy Kobielskiej najprawdopodobniej zostaną wykorzystane w czasie modernizacji ulicy Rybnej na Kamionku.
2015-08-07 21:28 1700

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.