Kino Sokół

Budynek dawnego kina Sokół na ulicy Paca 42
Budynek dawnego kina Sokół na ulicy Paca 42
Kino Sokół istniało na Grochowie przy ulicy Michała Paca 42 na Grochowie.

Społeczne kino "Sokół" zostało uruchomione około 1958 roku. Mieściło się w wolnostojącym parterowym budynku. Sala kinowa mogła pomieścić około 200 osób, które oglądały filmy na drewnianych krzesłach. Na podwyższonej scenie odbywały się koncerty, na ścianach wisiały portrety Tadeusza Janczara. Podłoga w sali kina była pochyła, pomalowana na bordowy kolor. Wewnątrz znajdował się bufet, gdzie sprzedawano kawę, herbatę czy coś słodkiego.

Tanie bilety zachęcały do odwiedzin, jednak w kinie dominował repertuar dziecięcy i filmy radzieckie oraz pozycje, które już schodziły z dużych państwowych kin. "Popularnością cieszyły się też seanse nocne - głównie romanse lub przygodowe. Przyciągały sporo ludzi, szczególnie dlatego że zaraz po nich odbywały się występy gwiazd, które kończyły się o 2 lub 3 w nocy. Występowały bardzo popularne wówczas gwiazdy np. Barszczewska, Brodzińska. Takie występy były organizowane głównie wtedy, kiedy przypadały jakieś święta narodowe" - wspominają grochowscy seniorzy.

Kino zakończyło działalność 1 stycznia 1982 roku.

Następnie budynek został przebudowany i od tego czasu był wykorzystywany przez Urząd Dzielnicy Praga Południe. Około 2002 roku urządzono w nim szwalnię. Następnie stał pusty.

Od 25 kwietnia 2006 roku po kolejnej modernizacji budynek jest użytkowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

Ciekawostki

  • Przed wojną przy ulicy Marszałkowskiej 69 działo kino o tej samej nazwie.
  • Filmy były wyświetlane z kliszy, przez operatora, który obsługiwał całą aparaturę. Zdarzało się, że klisza spadała lub zanikał głos i przyjęło się, że wtedy publika na sali gwizdała i tupała aby zasygnalizować, że coś jest nie tak.
  • "Ja grałem w piłkę na boisku za kinem i czasami nasze bombardowanie ściany kina nie pozwalały na usłyszenie dialogów filmu a kierowniczka kina wielokrotnie zabierała nam piłkę jak przeleciała nad kinem na ulicę." - wspomina mieszkaniec ulicy Paca - Jerzy Mądry.
  • Dziś jedynym śladem po dawnym kinie jest działający przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej chór "Praskie Sokoły".
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-04-27 09:23 1493

Komentarze

~Marek

Wydaje się, ze kino zakończyło działalność wcześniej, bowiem w marcu 1969 r. robiłem tam zdjęcie rtg stając do pobory wojskowego. Z kolei w 1973 r. był tam urząd, w którym w lipcu odbierałem tzw. wkładkę paszportową uprawniającą do podróżny do tzw. krajów demokracji ludowej.

~JaGrześ

Kino było prywatne, właścicielką była p. Sokół, z jej synem chadzałem (czasami) do podstawówki :) Nie pamiętam bufetu wewnątrz, natomiast na zewnątrz, po drugiej stronie ul. Paca, stały dwa drewniane kioski spożywcze, gdzie sprzedawano słodycze i napoje oraz warzywa itp. Wewnątrz - przed kasą i w poczekalni, na ścianach faktycznie wisiały duże fotosy aktorów, nie tylko T. Janczara. Co do repertuaru, to faktycznie, jeśli na jakiś film nie zdążyło się do 1 Maja, szedł potem w Sokole. Ale zdarzały się też ciekawe projekcje :) I nie wyświetlało się filmów "z klisz", tylko był normalny projektor 35 mm. Pamiętam, jak w czasie seansu zapaliła się kopia. Biedny kinooperator musiał się nieźle napocić... ale film poszedł do końca :)

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.