Kanał Kawęczyński

Kanał Kawęczyński - sztuczny kanał melioracyjny płynący m.in przez Olszynkę Grochowską i Grochów w Warszawie.

Kanał, którego całkowita długość wynosi 4 km posiada dwa źródła i dwie odnogi, które łączą się tworząc wspólną trasę wodną.

Pierwsza odnoga bierze swoje źródło u zbiegu ulic Krobińskiej i Józefa Chłopickiego, następnie płynie wzdłuż ulicy Krobińskiej przez rezerwat krajobrazowy Olszynka Grochowska do miejsca gdzie łączy się z odnogą wschodnią. Druga bierze swe początki w sercu rezerwatu "Olszynka Grochowska" w pobliżu ulicy Szerokiej.

Od momentu połączenia odnóg kanał przepływa pod linią kolejową Warszawa Wschodnia-Warszawa Falenica, gdzie tworzy małą wyspę, której lewe koryto okresowo wysycha. W dalszym biegu woda płynie między ulicą Biskupią a Olszynki Grochowskiej, później pod ulicą Grochowską, dalej przy parkingu hipermarketu King Cross Praga gdzie w pobliżu ulicy Ostrobramskiej łączy się z kanałem Nowa Ulga.

Ciekawostki

  • Wkrótce po odzyskaniu niepodległości planowano w tym miejscu wybudować szeroki na 60 metrów duży kanał łączący Wisłę z Zalewem Zegrzyńskim.
  • Jeszcze pod koniec lat 70-tych XX wieku nad kanałkiem pasły się krowy...
  • Na wysokości ulicy Sztabowej nad kanałkiem znajduje się kładka piesza obok której okoliczni mieszkańcy dokarmiają kaczki i gołębie.
  • Mieszkańcy pobliskiego osiedla przy Biskupiej używają nazwy "Kanałek Biskupia"
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-02-02 19:23 2082

Komentarze

Wybitny artykuł i zaskakujące ciekawostki! Oby tak dalej! #kochamkanalkaweczynski

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.