Kaleńska 12

Zabytkowy dom przy ulicy Kaleńskiej 12 na Grochowie
Zabytkowy dom przy ulicy Kaleńskiej 12 na Grochowie
Ulica Kaleńska 12 - dom mieszkalny na Grochowie w Warszawie.

Parterowy budynek w narożniku Kaleńskiej i Kobielskiej został wzniesiony przed 1939 rokiem dla Zofii i Kazimierza Burczyńskich. Pierwotnie posiadał 8 lokali mieszkalnych.

W 1945 roku na podstawie dekretu Bieruta nieruchomość przeszła na własność miasta.

Dom jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

Ciekawostki

  • Zachowana dawna latarenka adresowa.
2015-12-17 09:50 3042

Komentarze

~Tomek

Szukam zdjęć i wiedzy o ulicy Kaleńskiej ze szczególnym uwzględnieniem Kaleńskiej 5, jeżeli ktoś coś proszę o kontakt inwestycja.jagodne@wp.pl

~zbizar

Kaleńska 3- tu miesciły sie Strazackie Zaklady Przemysłowe,obecnie szkoła Kaleńska 3- tu miesciły sie Strazackie Zaklady Przemysłowe,obecnie szkoła kosmetyczna. fot. Liliana Drężek Jedną z fabryk była fabryka przy Kaleńskiej 5, była to fabryka masowej galanterii sztancowanej i opakowań metalowych grawera Józefa Chylińskiego. Fabryka dzieliła tę posesję z wytwórnią wyrobów drzewnych. Obecnie budynek jest zadbany, bardzo dobrze utrzymany. Prawdopodobnie to oryginalny budynek z lat 30 tych XX wieku. Budynek dawnej fabryki ołowków na Kaleńskiej Budynek dawnej fabryki ołowków na Kaleńskiej. fot. Liliana Drężek Kolejnymi zakładami na Kaleńskiej były mieszczące się na posesji pod numerem 7, (tam teraz jest budynek mieszkalny) budynki fabryki wyrobów metalowych E.Krejmina produkujące okucia rymarskie, siodlarskie, do waliz, kufrów i teczek. Można zauważyć, że cały czas była tu utrzymywana tradycja produkcji wyrobów metalowych. Kaleńska w swoim krajobrazie fabryczno-mieszkalnym zaskakuje barokowym pałacem. Pałac przy posesji pod numerem 8.został wybudowany współcześnie już w XXI wieku. Powstał on według projektu Krzysztofa Wolskiego , który wzorował się na projekcie pałacu z Drezna , z roku 1796.Wnętrza pałacu nawiązują do historyzującej szaty zewnętrznej. Pałac na Kaleńskiej 8 - zbudowany według planow palacu z Drezna z 1796 Pałac przy Kaleńskiej 8 – zbudowany według planow pałacu z Drezna z 1796r. fot. Liliana Drężek W budynku pałacowym mieści się kancelaria prawna oraz Instytut Studiów Podatkowych. Jest to spółka doradcza założona przez prof. dr. hab. Witolda Modzelewskiego, którego rodzina związana jest z Grochowem.

~zbizar

Kaleńska Kaleńska to ulica specyficzna. Jej jedna strona – nieparzysta- to strona „fabryczna” a druga strona parzysta – to strona mieszkalna. Wcześniej to ulica Bzurska, która w roku 1920 została przemianowana na ulicę Kaleńską. Prawdopodobnie nazwa taka została nadana na cześć założycieli ulicy, rzemieślników przybyłych za pracą ze wsi Kaleń. Główną zabudową ulicy Kaleńskiej były domy z czerwonej cegły uzyskanej z rozbiórki fortu Grochów. Zachował się jeden taki dom z czerwonej cegły na końcu ulicy pod numerem 12.Prawdopodobnie jest to najstarszy dom na Kaleńskiej. Niestety bardzo zaniedbany, wymagający kapitalnego remontu. Obecnie należy do mias ta stołecznego Warszawy. W oknie jednego z pomieszczeń tkwi tabliczka z informacja o wystawieniu lokalu do wynajęcia. Cały czas ktoś w nim zamieszkuje ale trudno nawiązać kontakt aby dowiedzieć się o historii budynku. Kaleńska12- prawdopodobnie najstarszy dom na tej ulicy Kaleńska12- prawdopodobnie najstarszy dom na tej ulicy Kaleńska 12, prawdopodobnie najstarszy budynek na tej ulicy. fot. Liliana Drężek Kaleńska 12 Budynek przy Kaleńskiej 12 fot. Liliana Drężek Przed wojną Kaleńska była zagłębiem zakładów produkujących galanterię metalową a zwłaszcza sprzęt pożarniczy. Po stronie nieparzystej pod numerem 1. na rogu z ul. Grochowską (dzisiaj ta posesja ma numerację Grochowska 242/244) powstała w 1925 r. fabryka ołówków Lechistan-Hartmudt. Biura fabryki mieściły się placu Dąbrowskiego a tutaj była sama produkcja. Produkowano tu ołówki, kredki, obsadki. Na samym dole był firmowy sklep papierniczy pod nazwą „Nasz sklep”. Później przed wojną w budynku mieściła się cukiernia pana Alfonsa Duczmalewskiego – mistrza cukiernictwa znanego na Grochowie. Cukiernia pana Duczmalewskiego funkcjonowała nieprzerwanie od czasów przedwojnia do czasów PRL-u. Pan Duczmalewski dożył ponoć wieku 103 lat. Niektórzy podejrzewają, że to właśnie pan Duczmalewski jest twórcą sławnego ciastka Wuzetki. Na Kaleńskiej pod numerem 3. mieściły się Strażackie Zakłady Przemysłowe, gdzie produkowano sprzęt pożarniczy oraz węże parciane. Obecnie w budynku mieści się Policealna Szkoła Kosmetyczna im. Beaty Mydłowskiej.

~zbizar

To urokliwe miejsce , zupelnie magiczne i zagadkowe ... byloby szkoda to miejsce stracic ...

~zbizar

Kiedys natknolem sie na wiecej informacji o tej posesji w Zyciu Warszawy w feljetonach o miejscach warszawskich ... byly to lata 80 te.. O ile pamietam sporo napisane bylo o historii tego miejsca ...

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.