Jubileusz 90-lecia erygowania parafii na Placu Szembeka

Jubileuszu 90-lecia erygowania parafii pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie - Grochowie, która odbędzie się 22 lutego 2015 roku. Mszy świętej o godz. 12.30 przewodniczyć będzie ordynariusz naszej diecezji J. E. Ks. Abp Henryk F. Hoser SAC - Ks. Prał. Krzysztof Ukleja Proboszcz.

Drodzy Parafianie

Rok Pański 2015 dla naszej parafii będzie Rokiem Jubileuszowym. Dziewięćdziesiąt lat temu, dokładnie 25 lutego w roku 1925, dekretem Aleksandra kardynała Kakowskiego, została erygowana nasza parafia. Data nie jest przypadkowa - 25 lutego w 1831 roku miała miejsce Bitwa Grochowska, największa z bitew Powstania Listopadowego stoczonych na terenie objętym granicami naszej parafii. Jubileusz jest okazją do dziękczynienia za ten czas wielkiej Łaski od Pana Boga, za wspólnotę wiary i miłości, za tę piękną świątynię - pomnik. Patrząc dziś na panoramę Grochowa, widzimy, że nasz kościół pw. Najczystszego Serca Maryi jest najpiękniejszą budowlą, żywym pomnikiem Bitwy o Olszynkę Grochowską.

Nasza świątynia - to ważne miejsce dla każdego z nas. To tutaj przeżywamy największe wydarzenia wiary, chrzest, pierwszą komunię, bierzmowanie czy sakrament małżeństwa. To tu przed Najświętszym Sakramentem dzielimy z Panem Bogiem radości i smutki. Tu również umacniamy swoją wiarę, nadzieję i miłość do Boga, i do drugiego człowieka.

Z okazji jubileuszu wspominamy z wdzięcznością budowniczego świątyni i pierwszego proboszcza, śp. ks. prałata Jana Sztukę, który poświęcił 45 lat życia dla parafii, myślimy również o wspaniałym duszpasterzu śp. ks. prałacie Franciszku Foksie oraz kolejnym, żyjącym proboszczu ks. Eugeniuszu Bączyku. Wspominamy również wszystkich kapłanów pracujących w naszej wspólnocie, siostry orionistki, od 30 lat wspomagające nas swoją posługą, a także księży werbistów i pasjonistów oraz siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, których domy zakonne znajdują się na terenie parafii.

Kochani, chciałbym Wam z głębi serca podziękować za Waszą troskę o świątynię, za budowanie naszej wspólnoty w wymiarze duchowym i materialnym. W tym Roku Jubileuszu powierzam Maryi, Naszej Matce i Królowej, Was wszystkich: dzieci, młodzież, chorych, rodziny. Modlę się z Wami, by nikomu z nas nie zabrakło wiary i mocy Ducha Świętego w dalszym budowaniu wspólnoty przez poznanie Pana Jezusa i pozostanie z Nim na dobre i złe.

Maryjo, miej w opiece naszą parafię.

Hymn Maryjny

Powstał jako pieśń z okazji 90-Iecia istnienia parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie

Kiedy anioł do drzwi Jej zapukał,
W Jej dłonie los świata złożył,
Jej jednej Bóg przecież szukał,
By wzięła brzemię w pokorze
Nie uciekła, nie zlękła się Boga,
Choć była młoda i płocha.
Jej serca nie zdjęła trwoga,
Bóg wie, co robi, bo kocha.
Ref.

Najczystsze Serce Maryi Wierne,
pokorne i ciche, Wielkie i nieustraszone,
Odporne na zło i pychę.
Ty nas ku dobru poprowadź,
Naucz nas życia w pokorze,
By z sercem czystym jak Twoje,
Przyjmować wyroki Boże.

Byłaś Matką najczulszą dla Syna,
Wzrastał w prawdziwej miłości,
Gdy przyszła Jego godzina,
Szedł na zbawienie ludzkości.
Chociaż serce nie raz drżało z trwogi,
O Dziecku swym rozmyślała,
Nie zawracała Go z drogi,
W Bożym planie Mu nie przeszkadzała.
Ref.

Najczystsze Serce Maryi...

Na Grochowie, na placu Szembeka,
Gdzie widać wieże strzeliste,
W świątyni na ciebie czeka
Maryi Serce Najczystsze.
Bohaterskich walk z wrogiem podpora,
Ossów, Olszynka Grochowska...
Walcz ludu, gdy przyjdzie pora,
Jest z nami wciąż Matka Boska.
Ref.

Najczystsze Serce Maryi..
Słowa i melodia: Kamila Zaborowska

Gazetka Parafii Rzymsokotolickiej pw. Najczystrzego Serce Maryi "Głos Serca"
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-02-21 14:06 969

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.