Jeziorko Kozia Górka

Jeziorko Kozia Górka zwane również Bałki - sztuczny zbiornik na Olszynce Grochowskiej w Warszawie.

Głęboki na 8-10 metrów staw Bałki (Benzynówka) bądź Baustelle (plac budowy) został wykopany w latach 1939-1940 przez polskich jeńców wojennych najprawdopodobniej w celu chłodzenia zbiornika paliw zaopatrującego niemiecką armię. Wokół zbiornika wodnego powstało w okresie II wojny światowej kilka domów, ujęcie wody oraz betonowa droga na ulicy Łaziebnej.

Po wojnie aż do początku lat 60-tych XX wieku jeziorko służyło jako nieformalny teren rekreacyjny dla mieszkańców pobliskiego Grochowa. Prace budowlane związane z budową lokomotywowni PKP Warszawa Olszynka Grochowska w latach 1960-74 spowodowały znaczne obniżenie wód gruntowych, co przyczyniło się do degradacji tego zbiornika wodnego i stopniowej utracie jego znaczenia jako kąpielisko.

W latach 90-tych XX wieku nastąpił znaczny rozwój porastających je glonów i całkowita degradacja środowiska wodnego.

Wiosną 2014 roku grupa członków rezydującego w pobliżu Teatru Akt oraz ich sympatyków podjęła heroiczną próbę wysprzątania terenu plaży jeziorka od strony ulicy Łaziebnej. Następnie przy użyciu ciężkiego sprzętu: koparki i ciężarówki zostały usunięte korzenie i wyrównany teren.  Na tak przygotowaną powierzchnię nad brzeg stawu ciężarówka przywiozła piasek.

15 czerwca 2014 roku odbyło się artystyczne otwarcie Plaży Kozia Górka.

Obecnie zbiornik wodny jest mocno zamulony. Jego głębokość wynosi około 2 metry.

Ciekawostki

  • Po wojnie w wodach jeziorka dochodziło do licznych przypadków utonięć. Dziś znajduje się tu znak ostrzegawczy - czarny punkt wodny.
  • Legenda mówi, iż na dnie stawu kryje się czołg z II wojny światowej.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-06-13 19:34 1982

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.