Historyczny mur runął przy Terespolskiej

Nieogrzewane od kilku lat zabytkowe budynki Sinfonia Varsovia są w coraz gorszym stanie technicznym. Z uwagi na zagrożenie życia przechodów, został zbudowany od strony ulicy Terespolskiej drewniany daszek. Aby tego było mało, nieco dalej zawalił się fragment muru - będącego świadkiem istnienia w miejscu tym ronda z ustawionym na środku carskim pomnikiem victorii  bitwy Grochowskiej.

Doczekać modernizacji

Zabytkowy od 2008 roku kompleks budynków został wzniesiony według projektu rosyjskiego architekta Władimira Pokrowskiego na przełomie XIX/XX wieku.

W marcu 2009 roku Urząd m.st. Warszawy odkupił za 15 mln zł od SGGW teren po dawnym Wydziale Weterynarii. Obiekty zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia, który to podmiot do dziś nimi włada.

W czerwcu 2010 roku Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie architektoniczne terenu dawnego Instytutu Weterynarii przy ulicy Grochowskiej 272. Pierwotnie adaptacja terenu i budowa sali miały się zakończyć się w 2016 roku.

"Siedziba Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej jest jak diamencik, który musi zostać wyszlifowany" - mówiła w tym roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i zapowiadała rychłe rozpoczęcie adaptacji zabytkowych obiektów. Oby było co ratować...

Z pomysłem zachowania historycznego muru a nawet umieszczenia na nim stosownej tablicy informacyjnej MSI zwrócił się do Urzędu Dzielnicy radny Marek Borkowski.

Aktualny termin zakończenie prac wyznaczono na rok 2020.
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-04-02 13:08 1193

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.