Historia Universamu dobiega końca. Budynek na przełomie roku zostanie zburzony

Budowa nowej dużej inwestycji w miejscu zburzonego Universamu "Grochów" ma się rozpocząć na początku 2016 roku - zapowiada Marek Roefler, prezes zarządu firmy Dantex. Projekt roboczo nazwany "POLSKA Rondo Wiatraczna" realizowany będzie przez Dantex. Partnerem zostanie Społem Praga Południe.

Dwie wieże na Wiatraku

"Budowę chcielibyśmy rozpocząć na początku 2016 roku, wcześniej zaczniemy rozbiórkę Universamu Grochów. Mamy duże poparcie lokalnych władz, dla których ten projekt jest również bardzo ważny, ponieważ pomoże wykreować wokół ronda prawdziwe centrum Grochowa. Oczywiście utrzymana zostanie funkcja handlowa - na dwóch pierwszych kondygnacjach, część zajmie nasz partner, czyli Społem. Na funkcję handlową i usługową przeznaczyć chcemy około 11-12 tys. mkw. Planujemy powstanie niedużego centrum typu convenience dostosowanego do siły nabywczej okolicznych mieszkańców. Nad częścią handlową zaplanowaliśmy dwa poziomy parkingów dla mieszkańców dwóch 17-kondygnacyjnych wież mieszkalnych, w których pomieścić się ma ponad 400 lokali. Dodatkowy parking, dla klientów sklepów, znajdzie się na poziomie -1. W sumie będzie około 770 miejsc parkingowych, z czego około 400 dla mieszkańców kompleksu". - mówił w wywiadzie dla magazynu Eurobuild Central and Eastern Europe Marek Roefler.

Budowa "dwóch wież" ma potrwać około dwóch lat. Wartość inwestycji wyniesie około 180 mln zł.

Budowa i jej skutki

Z uwagi na duży zakres inwestycji, na początku roku zorganizowano w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe, pierwsze spotkanie w sprawie organizacji ruchu miejskiego i lokalnego na Rondzie Wiatraczna w związku z budową apartamentowca Dantexu i galerii handlowej Społem Praga Południe w miejscu dzisiejszego Universamu Grochów.

W czasie spotkania szczegółowo przedstawiono także problemy, jakie stoją przed inwestorem w kwestii dojazdu na teren budowy ciężkiego sprzętu i ciężarówek. Chodzi o kwestię uregulowania ruchu w rejonie pętli autobusowej między ul. Grochowską a budynkiem Universamu, umożliwienie wjazdu z ulicy Grochowskiej w ulicę Męcińską oraz przeprowadzenie przez nią dojazdu na teren budowy. Konieczna zatem wydaje się zmiana organizacji ruchu na ulicy Męcińskiej, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru bocznych uliczek, przede wszystkim Czapelskiej, ale też Ostrołęckiej, Igańskiej i Kruszewskiego, co gwarantuje Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Olbrzymie wyzwania czekają władze dzielnicy, które będą musiały wypracowywać decyzje godzące interesy wielu stron. Utrudnienia czekają pasażerów przesiadających się na pętli autobusowej; mieszkańcy stracą na dłuższy czas dwa mocne punkty handlowe: Universam i część bazarku, a część handlowców z bazaru pracę i dochody.

Zastępca burmistrza Jarosław Karcz apelował, by w rozmachu tego planowania nie zapomnieć o mieszkańcach i ich potrzebach. By uliczki lokalne nie zamieniły się nagle w głośne i uciążliwe arterie, a tak stanie się, gdy ulicą Męcińską poprowadzony zostanie dojazd na teren budowy. Czy te uliczki są do tego przystosowane i na to przygotowane? - pytał. Czy nie czeka nas chaos komunikacyjny i olbrzymie korki?

Potwierdził te obawy Janusz Galas, Miejski Inżynier Ruchu, który przypomniał, że wciąż - i w planach i w rzeczywistości – największym problemem komunikacyjnym Ronda Wiatraczna jest wyjazd z niego w kierunku Śródmieścia. Architekt reprezentujący inwestora stwierdził, że po pierwsze, przedstawiony plan nie jest jeszcze zamknięty, bo spotkanie służy wymianie opinii i poglądów, a na początek wystarczy inwestorowi umożliwienie wjazdu z Grochowskiej przez pętlę i spowodowanie, by ulica Męcińska stała się przejezdna dla ciężarówek. Dopiero w trakcie budowy bazarek stanie się przeszkodą, którą trzeba będzie zlikwidować. Zastępca burmistrza Jarosław Karcz zwrócił uwagę na legalność prowadzonego tam handlu oraz obowiązujące Ratusz umowy najmu z kupcami i dzierżawy terenu. Należy rozpocząć żmudny proces "odwracania", likwidowania tych pozwoleń, ale nie odbędzie się to z dnia na dzień.

Los bazarku

Jednym z najważniejszych problemów w najbliższej przyszłości staje się zatem los bazarku w okolicy dzisiejszego Universamu i kwestia dojazdu ciężkiego sprzętu na budowę apartamentowca. Przy rozmachu i nowoczesności planowanego budynku, istniejący bazarek też będzie musiał zmienić swój charakter i wizerunek, a także określić lokalizację na czas budowy. O cywilizowaniu bazarowych budek trzeba mówić otwarcie już dzisiaj i szukać rozwiązań na miarę przyszłego, śródmiejskiego, nowoczesnego charakteru tego miejsca. Wraz z południowo-wschodnią pierzeją Ronda Wiatraczna zmieni się niemal cała okolica. Dyskutanci przybyli na spotkanie wskazywali, że stanie się tak po wybudowaniu apartamentowca Dantexu, wjazdu do tunelu, stacji metra i pojawieniu się nowoczesnej strefy handlu. I niemal zgodnie przyznali, że nadszedł na to czas. Wciąż jednak zwracano uwagę, by nie stało się to kosztem komfortu życia i bezpieczeństwa mieszkańców tego rejonu.

Ludzie muszą się o tym dowiedzieć już teraz. Należy ich przygotować na uciążliwości spowodowane budową, na zmiany w handlu i niedogodności w układzie komunikacyjnym. Trzeba przygotować dla mieszkańców tego rejonu dzielnicy pełną informację o całym przedsięwzięciu. Jest to zadanie zarówno dla inwestorów, jak i dla władz samorządowych dzielnicy.

Spotkanie z mieszkańcami

Urząd Dzielnicy zapowiada, iż budowę poprzedzi otwarte spotkanie z mieszkańcami, kupcami z targowiska, jak również wszystkimi, który pragną szczegółowo poznać przebieg inwestycji i związane z tym uciążliwości. O terminie będziemy informować.
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-05-14 09:10 1278

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.