Harcerski Rajd - Olszynka Grochowska

3 marca 2006roku prascy harcerze już po raz 47. wyruszyli w trasę śladami bitwy pod Olszynką Grochowską. Coroczny Rajd Olszynka Grochowska organizował hufiec ZHP Warszawa Praga-Południe, a jego głównym celem było oddanie hołdu żołnierzom poległym podczas Powstania Listopadowego.

Cyklicznie już na przełomie lutego i marca drużyny harcerskie i gromady zuchowe odwiedzają miejsca związane z praską bitwą, rozwiązują różnego rodzaju zadania i łamigłówki historyczne, by na zakończenie wziąć udział w uroczystym apelu i wystawić warty honorowe przy pomniku Olszynki Grochowskiej. Na uroczystości patriotyczne przybywają zaproszeni goście – przedstawiciele władz samorządowych, szkół, placówek oświatowych, a także środowiska kombatanckie. Rajd zakończy się 4 marca, w sobotę, w godzinach wieczornych.

Tradycja Olszynkowych rajdów sięga 1930 roku, kiedy to 29 listopada harcerze z 22 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej po raz pierwszy zebrali się pod symbolicznym krzyżem, by zapalić znicze i oddać cześć poległym. Wiele lat później, w 1958 roku, ówczesny hufiec Grochów zorganizował pierwszy rajd śladami bitwy, który miał uczyć młodych ludzi patriotyzmu i szacunku dla historii. Od tamtego dnia prascy harcerze nieprzerwanie kultywują tę piękną tradycję.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2006-03-02 17:51 1291

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.