Grochowska 242

Ulica Grochowska 242 - budynek usługowo-mieszkalny na Grochowie w Warszawie.

Piętrowy, murowany budynek w narożniku ulic Grochowskiej i Kaleńskiej został zbudowany około 1928 przez znanego grochowskiego aptekarza Juliana Iwanowskiego. Pierwszymi najemcami lokali usługowych była prowadzona przez Adolfa Klippla apteka (najprawdopodobniej przeniesiona z ulicy Aptecznej) oraz sklep z galanterią odzieżową.

Od 1932 roku zarządcą apteki zostaje Julian Iwanowski, aby kilka lat później stać się jej właścicielem. Przed 1939 rokiem w budynku swoją lecznicę otwiera znany warszawski lekarz dr Aleksander Mul.

We wrześniu 1939 roku budynek zostaje trafiony niemiecką bombą i ulega znacznemu zniszczeniu. Przewidziany do wyburzenia, przetrwa jednak opuszczony i wypalony do końca wojny.

Apteka Iwanowskiego zostaje przeniesiona do pobliskiej kamienicy pod nr 256. W tej samej kamienicy na II piętrze w czasie okupacji leczy chorych mieszkańców dr Mul.

Budynek przejęty tzw. dekretem Bieruta zostaje odbudowany i ponowie oddany do użytku około 1949 roku. To właśnie wtedy pod tym adresem kontynuował swoją działalność znany grochowski cukiernik Alfons Duczmalewski. Cukiernia w tym miejscu istnieje nieprzerwanie do dziś, prowadzona od 1980 roku przez Romana Mularczyka.

Wkrótce po 1989 roku nieruchomość została zwrócona spadkobiercom. Około 1995 roku na dachu zbudowano niewielką nadbudówkę.

Dziś budynek jest własnością kilku osób prywatnych.

Ciekawostki

  • W 1925 roku na tej posesji powstała fabryka ołówków Lechistan-Hartmudt. Biura fabryki mieściły się na placu Dąbrowskiego, a na Grochowie była sama produkcja. Produkowano tu ołówki, kredki, obsadki. Na samym dole był firmowy sklep papierniczy pod nazwą "Nasz sklep".
  • Przed zmianą numeracji ulicy Grochowskiej (około 1937 roku) budynek był oznaczony numerem 87-c.
  • Śladem września 1939 roku są do dziś zasypane piwnice.
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-01-24 10:57 1311

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.