Grochowska 233

Zabytkowa kamienica przy Grochowskiej 233
Zabytkowa kamienica przy Grochowskiej 233
Ulica Grochowska 233 - kamienica wielorodzinna na Grochowie w Warszawie.

Czteropiętrowa kamienica została zbudowana w latach 1934-36 przez rodzinę Baliszewskich wg projektu architekta Michała Wasilewskiego.

Kamienicy posiada 20 lokali mieszkalnych oraz punkty usługowe zajmujące parter budynku. Jeszcze przed wojną została otynkowana tynkiem szlachetnym z dodatkiem miki.

W latach 60-tych XX w. budynek został ponownie otynkowany. Usunięte zostały wówczas ślady po odpryskach z II wojny światowej.

W latach 80-tych XX wieku prawy strych został przerobiony na lokal mieszkalny. Tym samym został trwale uszkodzony pierwotny wygląd budynku od strony ulicy.

W 2003 roku został przeprowadzony remont dachu.

W latach 2010-2011 kamienica przeszła generalny remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Budynek został też docieplony.

Kolejny uszczerbek na wyglądzie kamienica doznała wraz z wymienionymi balustradami balkonów, które choć są wyższe a więc bezpieczniejsze w niczym nie przypominają tych przedwojennych.

Pod koniec 2015 roku dokonano doposażenia budynku w instalację centralnego ogrzewania.

Kamienica jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków.

Ciekawostki

  • Na fasadzie kamienicy widoczna była informacja o latach budowy oraz nazwisku projektanta. Niestety w czasie ostatniego remontu została bezmyślnie przykryta styropianem... Obecnie zawieszono nową.
  • Do lat 60-tych XX w. na podwórku w miejscu obecnego śmietnika znajdował się parterowy budynek, w którym mieszkał dozorca.
  • Przed kamienicą stoi krzyż ufundowany pierwotnie przez Józefa Baliszewskiego około roku 1880.
  • W lipcu 2009 roku głośną upadłość ogłosiło mieszczące się w tej kamienicy biuro podróży Kopernik Travel.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-06 10:21 1093

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.