Grochowianie radzą o Radach Osiedli

Trwa spotkanie, fot. facebook.com/WyboryRadOsiedli
Trwa spotkanie, fot. facebook.com/WyboryRadOsiedli
Wczoraj w klubokawiarni Kicia Kocia odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące zbliżających się wyborów do Rad Osiedli na Pradze-Południe. Zorganizowali je grochowscy społecznicy, którzy uważają, że Urząd Dzielnicy zbyt słabo stara się rozpropagować informację o możliwości zgłaszania się kandydatów, przebiegu wyborów, jak i samym istnieniu, i działalności lokalnego Samorządu Mieszkańców. Podkreślmy, że tylko do najbliższego czwartku można zgłaszać kandydatury, a głosowanie odbędzie się 29 czerwca.

Zaczęło się od zdiagnozowania trudności w znalezieniu w internecie szczegółowych informacji o idei powołania, historii i bieżącej aktywności najniższego szczebla samorządu. Kiedy 23 kwietnia Rada Dzielnicy przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu wyborów i okazało się, że terminy są bardzo napięte, mieszkańcy Grochowa wzięli sprawy w swoje ręce. Zależy im na tym, aby liczba zgłoszonych kandydatów, frekwencja, a przede wszystkim świadomość funkcjonowania Rad Osiedli poprawiła się w porównaniu z wyborami w roku 2010. Wtedy do większości Rad było mniej kandydatów niż miejsc, a ogólna frekwencja w dzielnicy oscylowała wokół 1 procenta uprawnionych do głosowania. Stąd pomysł akcji informacyjnej na portalu Facebook (facebook.com/WyboryRadOsiedli), powstanie strony internetowej (radyosiedli2014.tumblr.com), pojawienie się w wielu miejscach w dzielnicy plakatów informacyjnych oraz organizacja spotkań dla mieszkańców. Pierwsze odbyło się w zeszłym tygodniu w Grochowni.

Na obu spotkaniach pojawiło się łącznie około 20 osób, które do niedawna nie wiedziały nic o istnieniu samorządu osiedlowego, jak również osoby zaangażowane w różnoraką działalność społeczną, które chcą sprawdzić się w nowej roli. Na ich pytania odpowiadał  dobrze przygotowany przedstawiciel organizatorów – lokalny aktywista Dominik Pucek, a także obecni przedstawiciele Rad Osiedli z Grochowa, Kamionka i Gocławia.

- Urzędowe obwieszczenia i informacje w internecie pisane są urzędowym językiem, a ten nie jest przystępny i niesie niewiele treści. My chcemy, abyście mogli Państwo poznać jak najwięcej szczegółów i mieli możliwość rozwiania wszelkich wątpliwości – mówił Pucek.
Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wygląda codzienna działalność w tych gremiach, jakimi sukcesami mogą pochwalić się poszczególne samorządy, oraz jakie przeszkody stoją na drodze do ich skuteczniejszego działania. Rozdano również formularze zgłoszeniowe i wymieniano się podpisami poparcia. W tzw. kuluarach można było usłyszeć głosy, że w dzielnicy zaczyna się społecznikowski ferment i w końcu pojawiają się nowe twarze gotowe do pracy na rzecz swojej okolicy.

Przypominamy, że zgłoszenia zawierające wypełnioną kartę zgłoszeniową i 15 podpisów poparcia od mieszkańców terenu Osiedla przyjmowane są tylko do czwartku, 29 maja, w godzinach 16:30 – 20:00 w siedzibach Rad Osiedli:

    Samorząd Osiedla Gocław: ul. Bartosika 2.
    Samorząd Osiedla Grochów Centrum: ul. Kaleńska 6.
    Samorząd Osiedla Grochów - Kinowa: ul. Sygietyńskiego 7, I piętro.
    Samorząd Osiedla Grochów Południowy: ul. Czapelska 46.
    Samorząd Osiedla Grochów Północny: ul. Grochowska 127 m. 2, wejście od Zamienieckiej.
    Samorząd Osiedla Kamionek: ul. Owsiana 5, ADM nr 3.
    Samorząd Osiedla Przyczółek Grochowski: Bracławska 10 (róg Ostrzyckiej, na poziomie garaży).
    Samorząd Osiedla Saska Kępa: ul. Styki 25 (suterena).

Dominik Pucek
Źródło: Portal Twoja Praga
2015-05-27 19:34 1248

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.