Grochów ma nowy zabytek. To hala "Orła" przy Podskarbińskiej

Niszczejący od wielu lat budynek hali sportowej KS "Orzeł" przy ulicy Podskarbińskiej 11 został wpisany do rejestru zabytków.

Starania objęcia opieką konserwatorską wzniesionego w latach 1938-1939 budynku trwały prawie 2 lata. Sam obiekt, choć opuszczony i niszczejący od wielu lat, jest wciąż w zaskakująco dobrym stanie i gdy tylko ostatecznie rozstrzygną się kwestie własnościowe będzie szansa aby szybko odzyskał dawny blask.
 
Modernistyczna hala sportowa przy Podskarbińskiej to dzieło wybitnego architekta Macieja Nowickiego, jednego z najzdolniejszych i najoryginalniejszych polskich twórców. Niestety, dobrze zapowiadająca się kariera Nowickiego nie trwała długo: po wojnie wyjechał z kraju, pracował przy projekcie siedziby ONZ w Nowym Jorku, wykładał. W 1950 roku zginął w katastrofie lotniczej, wracając z Indii, gdzie na zlecenie premiera Nehru miał stworzyć Miasto Idealne - Czandigarh, nową stolicę Pendżabu. Po śmierci Polaka zlecenie powierzono Le Corbusierowi.
 
W czasie wojny w hali działała drukarnia, a potem w latach 60-tych XX wieku mieściła się tam Warszawska Drukarnia Akcydensowa. Złote czasy nadeszły w latach 70-tych XX w. - pod opieką potężnych zakładów PZO z hali zaczął korzystać klub KS "Orzeł" oraz kolarze z toru kolarskiego. Po 1989 r. wraz z upadkiem przemysłu na Grochowie użytkownikiem hali stały się głównie prywatne szkoły walki. Ostatecznie została wyłączona z użytkowania w 2003 roku.
Źródło: Portal Twoja Praga
2014-10-27 12:44 1073

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.