Grochów będzie miał swój hymn
Grochów będzie miał swój hymn
- "W Chórze Grochów zrodził się pomysł, by zaprosić wszystkich zakochanych w Grochowie do wspólnego stworzenia piosenki – muzycznej wizytówki dzielnicy. Pomysł przeobraził się w projekt, który nazwaliśmy "Hymn dla Grochowa". Wspólnie z innymi mieszkańcami Grochowa zapraszamy do udziału w konkursie. Wszyscy możemy się zapisać w historii dzielnicy” - tłumaczy Dorota Braziewicz, koordynatorka akcji.
Konkurs będzie miał formę dwu-etapową. W pierwszej fazie nadesłane teksty będą poddane ocenie jury. Zasiądą w nim miejscowi aktywiści m.in. Cezary Polak – dziennikarz i właściciel grochowskiej klubokawiarni Kicia Kocia, Przemysław Śmiech - pisarz, autor książki "Mowa z Grochowa", Heniek Małolepszy – muzyk zespołu Folklor Miejski, propagator warszawskiej gwary, Maja Sadłowska – założycielka i dyrygentka Chóru Grochów oraz Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, który objął akcję swoim honorowym patronatem. Spośród nadesłanych tekstów jury wybierze 3-5 najlepszych i rozpocznie się drugi etap konkursu. – "Hymn ma być wizytówką dzielnicy. Z radością czytać będziemy i hymny, i ody, i podwórzowe ballady. Teksty mogą być inspirowane warszawskim folklorem, opiewać miejsca i ludzi Grochowa, jego codzienne zdarzenia, przyrodę czy niepowtarzalny klimat. Ostateczną decyzję wyłaniającą zwycięzcę chcieliśmy oddać mieszkańcom. Wszyscy Grochowiacy, jak i przyjezdni, będą mogli oddać swój głos na jeden z tekstów. Głosować będzie można internetowo oraz stacjonarnie – w wielu grochowskich kawiarniach, restauracjach i instytucjach" – mówi Dorota Braziewicz.
Hymn nie może istnieć bez muzyki. Do zwycięskiego tekstu ułoży ją Jakub Szafrański, młody warszawski kompozytor, aranżer i dyrygent. Następnie utwór zaaranżuje Chór Grochów. – "Na jesień szykujemy finał z wielką fetą na Grochowie, pierwszym publicznym wykonaniem Hymnu i występami lokalnych artystów" – mówi Agata Gajda, koordynatorka działań animacyjnych Centrum Społecznego Paca 40.
"Grochów jest jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej niedocenianych fragmentów przedwojennej stolicy. W okolicach ulicy Grochowskiej oraz placu Szembeka przetrwał klimat warszawskiego przedmieścia z lat 30. i relikty folkloru, które opiewał Stefan „Wiech” Wiechecki. A także atmosfera peryferiów wielkiej metropolii, opisywana przez Andrzeja Stasiuka, Marka Bieńczyka i Mirona Białoszewskiego. Konkurs "Hymn dla Grochowa" to świetna okazja żeby tę wyjątkowość naszej okolicy zaznaczyć na mapie Warszawy. A najpiękniejsze jest to, że projekt zainicjowali i wcielają w życie sami mieszkańcy, pozytywnie zakręceni na punkcie swojej dzielnicy" – mówi Cezary Polak, dziennikarz, grochowski aktywista i założyciel Klubokawiarni Kicia Kocia.
Konkurs to nie wszystko. Wraz z nim zaplanowano również darmowe warsztaty gwary prowadzone przez Stowarzyszenie Gwary Warszawskiej – „Z założenia chcemy, aby tekst hymnu był osadzony w grochowskich i praskich realiach – gwara może być jednym z nich. Dlatego też razem z konkursem, wszystkich chętnych, nie tylko do udziału w konkursie, zapraszamy na warsztaty” – mówi Dorota Braziewicz.
Szczegółu dotyczące konkursu „Hymn dla Grochowa” oraz wszystkich akcji towarzyszących można znaleźć na stronach projektu www.HymnDlaGrochowa.pl, www.facebook.com/HymnDlaGrochowa. Zgłoszenia konkursowe na tekst hymnu przyjmowane są od 1 do 31 lipca, następnie jury wyłoni finałowe prace. W sierpniu w szerokim głosowaniu wyłoniony zostanie zwycięzca. Zgłoszenia można wysyłać mailowo na adres: konkurs@hymndlagrochowa.pl, lub pocztą na adres Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, ul Paca 40, 04-386 Warszawa, z dopiskiem „Hymn dla Grochowa” – szczegóły poprawnego zgłoszenia znajdują się w regulaminie konkursu, dostępnym na stronach "Hymnu dla Grochowa" lub w siedzibie Centrum Społecznego Paca 40.
Projekt "Hymn dla Grochowa" dofinansowany jest ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie” oraz realizowany przy wsparciu Centrum Społecznego Paca 40 i Stowarzyszenia CAL.
Źródło: Portal Twoja Praga
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy