Generał Piotr Szembek patronem Gimnazjum nr 22

Nadanie imienia szkole i poświęcenie sztandaru zdarzają się tylko raz i właśnie 14 maja 2010 r. taka niezwykła uroczystość odbyła się w Gimnazjum nr 22 przy ulicy Boremlowskiej na Grochowie. Otrzymało ono imię Generała Piotra Szembeka.

To właśnie tutaj, na Grochowie rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew Powstania Listopadowego.
Patronem szkoły został, wielki patriota, doskonały dowódca, człowiek honoru.
To wyraz pamięci o losach listopadowych powstańców, to pamięć o naszych dziejach, o naszej historii.

Uroczystość rozpoczęto mszą w kościele Najczystszego Serca Maryi celebrowaną przez biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej arc. Henryka Hosera oraz poświęcenia szkolnego sztandaru.

Druga część uroczystości odbyła się na Placu Szembeka.
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego oddał salwę honorową.
Pochód w konnej asyście żołnierzy w mundurach z epoki, orkiestry wojskowej oraz Bractwa Kurkowego im. Jana Kilińskiego w Warszawie, które zachwycało pięknymi, szlacheckimi strojami przeszedł do budynku szkoły.

Podczas części oficjalnej Burmistrz Dzielnicy Tomasz Kucharski w swoim przemówieniu podkreślił, iż cechą narodową Polaków jest utożsamianie się z losami i przeszłością miejsc z których się wywodzimy, gdzie się wychowaliśmy i gdzie mieszkamy.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Pani Poseł Alicja Dąbrowska, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, Wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ligia Krajewska, Radna m.st. Warszawy Mariola Rabczon a także Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Pan Władysław Szeląg.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2010-05-16 15:45 1017

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.