Franciszek Żymirski

Franciszek Żymirski urodził się 5 października 1779 roku w Krakowie. Zmarł 25 lutego 1831 roku podczas bitwy pod Olszynką Grochowską.

Otrzymał gruntowne wykształcenie w kierunku wojskowym. Władał kilkoma językami: niemieckim, francuskim i łaciną. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, podczas którego uzyskał stopień porucznika.

W 1797 roku wyjeżdża do Legionów gdzie bierze wziął w walkach pod Legnano, Weroną i Magnano. Za udział w kampanii 1807 roku otrzymał krzyż Virtuti Militari. Z powodzeniem uczestniczył w końcowej fazie bitwie pod Raszynem w 1809 roku, gdzie w kontrataku odbił kościół raszyński i zepchnął Austriaków ponownie na groblę.

13 lipca 1815  roku pojął za żonę Salomeę Karską. Początkowo młodzi zamieszkali w Warszawie na ul. Świętojerskiej aby od 1822 roku zamieszkać w majątku Klembów który został zakupiony przez generała.

5 lipca 1830 r. zostaje awansowany do stopnia generała dywizji.

W dniu wybuchu Powstania Listopadowego odmówił księciu Konstantemu użycia pułku do tłumienia powstania. 3 grudnia 1830 roku Żymirski na czele pułku grenadierów bierze udział w słynnej manifestacji na Placu Bankowym, gdzie przemawia do swych oficerów "Źle się stało panowie, ale gdyśmy podnieśli broń - to nam jej złożyć nie wolno, - nie wolno! Trzeba zwyciężyć lub zginąć, innego wyjścia nie ma bo nam Rosja nigdy tego powstania nie przebaczy - lecz niech każdy z nas, wódz oficer, żołnierz postanowią jednozgodnie - szczerze- święcie - zwyciężyć lub zginąć - to żadna siła się nam nie oprze- zwyciężymy".

W czasie bitwy pod Olszynką Grochowską dowodził 2 Dywizją Piechoty. Dywizja poniosła ogromne straty, ale przez wiele godzin powstrzymywała gwałtowne ataki rosyjskie. W czasie krwawego boju gen. Żymirski został śmiertelnie ranny (kula armatnia oberwała mu ramię). Ranny generał został natychmiast przewieziony do Warszawy. Zdążył jeszcze podyktować ostatni list do żony. Pomimo wysiłku lekarzy zmarł.

W 1987 na terenie parafii św. Wacława na Gocławiu wystawiono pomnik z popiersiem gen. Franciszka Żymirskiego. Pamiątkowy głaz jemu poświęcony znajduje się również w Alei Chwały. Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 254 w Rembertowie oraz ulicy na Warszawskim Gocławiu.

Ciekawostki

  • Według legendy Franciszek Żymirski zmarł w pobliżu krzyża znajdującego się na Grochowie na rogu ulicy Międzyborskiej i Grochowskiej. Dlatego biegnąca prostopadle do ul. Grochowskiej ulica (obecnie ul. Międzyborska) miała za patrona do 1950 roku generała Franciszka Żymirskiego.
Źródło: Portal Twoja Praga
2011-01-03 18:19 1464

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.