Filmowa ściana na Grochowie

Tuż po wojnie szczytowa ściana kamienicy przy dzisiejszym Rondzie Wiatraczna na Grochowie stała się ekranem pierwszego powojennego kina pod chmurką w Warszawie.

Kino na kółkach

Gdy zapadał zmrok pod kamienicę w Al. Waszyngtona 85 przychodziło od 200 do 300 mieszkańców Grochowa. Dźwiękowe, czarno-białe filmy były wyświetlane z projektora umieszczonego na samochodzie. Seans był bezpłatny, zaś widzowie patrzyli na ruchome obrazy w pozycji stojącej.

"Brało się krzesło z domu i szło się na film .Przyjeżdżał samochód i po zmroku się działo .Jedni na krzesłach, inni na kocach, całe rodziny." - wspomina Barbara Miller.

W dniu 1 maja 1950 roku kina na ulicy Podskarbińskiej 4 odbył się pierwszy seans w kinie 1 Maj przy ulicy Podskarbińskiej, jednak pokazy na ścianie trwały dalej. Ustały najprawdopodobniej wraz z przebudową ronda i ulicy Grochowskiej około 1959 roku. Przez następne lata pamiątką po odbywających się seansach pozostał namalowany na ścianie kamienicy biały kwadrat służący w czasie projekcji za ekran. Zajmował on około 1/4 powierzchni ściany.

Został on ostatecznie zlikwidowany w chwili, kiedy na początku lat 70-tych XX wieku cała już ściana stała się wielką reklamą banku PKO. Kilkakrotnie zmieniany mural reklamowy tego samego banku około 1995 roku został zastąpiony współczesnymi nośnikami reklamowymi i taki stan trwa do dziś.

Jeśli posiadają Państwo wspomnienia z tamtego okresu proszę o wpis w formie komentarza. Z góry dziękuję.
2015-08-29 22:24 2873

Komentarze

~Wiktor

Na pewno wyświetlanie filmów nie trwało aż do 1959. Może do 1952. Wkrótce zbudowaniu wyświetlanie filmów przejął 1 Maj, było jeszcze jedno kino Sokół na Paca - ale z niego nie korzystałem. Znakomity Świat się śmieje oglądałem w 1 Maj[u]

~RJW - GPP

A za tą ścianą, w przelotowej dawnej bramie był Totalizator Sportowy, gdzie z mamą bywałem. Wyjścia były na dwie strony.

Filmy byly wyświetlane tylko w soboty i w niedzielę, Filmy wyświetlane były z regóły produkcji MOSFILMU. . Jednym z pierwszych był "ŚWIAT SIĘ ŚMIEJE" , "CZAPAJEW" i tp

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.