Dąb katyński poświęcony Władysławowi Zajączkowskiemu

Zasadzenie dębu katyńskiego poświęconego śp. Władysławowi Zajączkowskiemu, miało miejsce 17 września 2010 r. na terenie przykościelnego ogrodu parafii Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka na Grochowie w Warszawie.

Posadzenie drzewa jest elementem akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia”, w ramach której na terenie kraju zostanie posadzonych 21857 dębów, symbolizujących ofiary zbrodni katyńskiej w 70. rocznicę jej dokonania. Jeden dąb symbolizuje jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Władysława Zajączkowskiego był przedstawicielem poznańskiej palestry, który został aresztowany przez NKWD i poniósł śmierć w Katyniu. – Ludzie tacy jak Władysław Zajączkowski, polscy inteligenci, prawnicy, oficerowie, żołnierze są ludźmi błogosławionymi, bo cierpieli dla sprawiedliwej Polski, oni mieli swą ojczyznę wypisaną w sercach – podkreślił ks. Żarski w wygłoszonej homilii.

W uroczystej Mszy św. z udziałem licznych pocztów sztandarowych, uczestniczyli m. in. minister w kancelarii śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jacek Sasin, przedstawiciele Wojsk Lądowych oraz Warszawskiego Garnizonu, a także syn Władysława Zajączkowskiego - Andrzej.

Po Mszy św. młodzież z gimnazjum numer 22 im. gen. Piotra Szembeka zaprezentowała widowisko poetycko – muzyczne o zbrodni katyńskiej. Dzieci i młodzież ze szkoły przygotowały także wystawę „Pamiętamy” dotyczące Zbrodni Katyńskiej.

- Ten dąb jest symbolem życia i śmierci mojego ojca – powiedział Andrzej Zajączkowski, dzieląc się z zebranymi osobistym wspomnieniem o ojcu. Nie wiele pamiętam z jego obecności, pojedyncze obrazy, wspólne spacery, naukę jazdy na rowerze i bolesne pożegnanie z nim – powiedział ze wzruszeniem. Andrzej Zajączkowski przywiózł z jednej z podróży do Katynia ziemię z polskiej nekropolii wojennej. Ziemię tę rozsypał pod poświęconym przez ks. Żarskiego dębem. Akt posadzenia i poświęcenia dębu przekazano młodzieży gimnazjum nr 22 gen. Piotra Szmbeka.

Organizatorami akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia.” są burmistrz Zbigniew Piotrowski oraz Rada Miasta i Gminy Radzymin, ks. proboszcz Stanisław Kuć i Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Radzyminie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka oraz Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

Poprzez kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej organizatorzy akcji pragną uświadamiać uczestnikom i realizatorom projektu trwałość przekazu pokoleniowego i jego historyczne znaczenie.

Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Uczestnicy akcji po rejestracji otrzymają numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej.

Mottem akcji „Katyń. Ocalić od zapomnienia” są słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.

Szczegółowe informacje na temat akcji oraz mapkę z naniesionymi, rosnącymi już drzewkami można znaleźć na stronie internetowej www.katyn-pamietam.pl
Źródło: Portal Twoja Praga
2011-01-05 10:56 1101

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.