Co dalej z Universamem Grochów? Decyzja w rękach SKO

Decyzja o budowie na gruzach Universamu Grochów nowego Kompleksu Miejskiego Rondo Wiatraczna w rękach Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kością niezgody stało się oddziaływanie przyszłej dużej inwestycji na środowisko.

Zawiadomienie

13 listopada 2013 r. Prezydent m.st. Warszawy przekazał do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie odwołanie, wraz z aktami sprawy, od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy nr 935/OŚ/2013 z dnia 15 października 2013 r., znak OŚ-IV-UII.6220.34.2013.MWR, o środowiskowych uwarunkowaniach, stwierdzającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku mieszkalno-handlowo-usługowego z garażami p.n. "Kompleks Miejski Rondo Wiatraczna" na działce ew. nr 36, obręb 3-05-04, przy ul. Grochowskiej 207 w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy.

35 lat historii

W miejscu zburzonego budynku Universamu Grochów firma Dantex wraz z WSS "Społem" Praga Południe planuje budowę budynku mieszkalno-handlowo-usługowego z garażami "Kompleks Miejski Rondo Wiatraczna".

W miejscu zburzonej galerii handlowej z czasów PRL'u mają  stanąć dwie 16-piętrowe wieże. Połączyć ma je kilkupiętrowe podium, gdzie swoje miejsce ma znaleźć galeria handlowa. W kompleksie będzie można zobaczyć dobrze znane mieszkańcom symbole starego Universamu: rzeźbę dziewczyny znajdującą się przy fontannie oraz neon.

WSS "Społem", który w 1977 roku użytkuje budynek Universamu na Rondzie Wiatraczna będzie starał się doprowadzić do finału tak poważny projekt. Obecny budynek, który na początku był nowoczesną galerią handlową dziś jest w fatalnym stanie. Pękające ściany, przeciekający dach to tylko niektóre znaki, iż czas jego eksploatacji dobiega końca. Warto pokreślić, iż pierwotnie planowano użytkować budynek tylko do około 1997 roku....

Dwie wieże

W ramach przedsięwzięcia deweloper zamierza zbudować około 400 mieszkań i 770 miejsc parkingowych. Funkcja mieszkaniowa będzie połączona z funkcją handlową. "Planujemy wybudować część handlową o powierzchni 12 tys. mkw. Obecnie nie jesteśmy w stanie określić ilości lokali, które powstaną w obiekcie handlowym. Zakończyliśmy etap koncepcyjny dla całości inwestycji. Chcemy rozpocząć budowę w 2015 roku. Potrwa ona około dwóch lat" - powiedział kilka miesięcy temu magazynowi "Eurobuild CEE" Marek Roefler, prezes zarządu Dantex. Wartość inwestycji to około 180 mln zł.

Realizację nowego obiektu oprócz problemów z wydaniem decyzji środowiskowej komplikuje dodatkowo fakt, iż dla okolic Ronda Wiatraczna wciąż nie jest uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-11-21 17:05 1015

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.