Cała aleja klonowa na Osieckiej została wycięta

Dobiega końca wzbudzająca wiele emocji wycinka urokliwej alei klonowej z całego przebiegu ulicy Osieckiej na Grochowie.

Wycinka związana jest z przebudową ulicy Osieckiej, którą kosztem około 1,5 mln zł wykonuje Konsorcjum Firm - Lider - GRANAR Sp. z o.o., INVEST AG Sp. z o. o.

W czasie prowadzonych prac ulica na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Łukowskiej (dł. około 500 mb), zostanie całkowicie przebudowana. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia, odwodnienie, oświetlenie. Projekt przewidywał również wycinkę wszystkich kolidujących drzew o czym mieszkańcy dowiedzieli się dopiero 15 października 2012...

Płoną znicze

Wieczorem 21 października tajemniczy mieszkaniec ustawił na Osieckiej 6 zapalonych zniczy na pozostałościach po ściętych drzewach. Bardzo wyrazista symbolika smutku i żalu za utraconą widokową aleją kasztanową.

Dlaczego drzewa musiały zostać wycięte?

"Bardzo długo zastanawiamy się a także rozmawialiśmy z fachowcami czy usunięcie drzew jest konieczne. Niestety okazało się, że tego remontu bez wycinki nie da się przeprowadzić. Musieliśmy zrobić korytowanie do 0,5 m głębokości. Gdybyśmy zostawili drzewa to byłoby równoznaczne z ucięciem korzeni odpowiedzialnych za dokarmianie drzew i utrzymanie ich w pozycji pionowej, drzewa pozbawione byłyby stabilności, doszłoby do samoistnych wykrotów. Ze względu na potężne rozmiary,  drzewa stanowiłyby ogromne zagrożenie dla życia i mienia ludzi." - tłumaczy Ewelina Buczyńska, rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

W opisie stanu drzewostanu ulicy Osieckiej zawartego w sporządzonej na początku października br. ekspertyzie przez profesora SGGW Jacka Borowskiego, specjalisty z zakresu dendrologi można się dowiedzieć się m.in., iż z punktu widzenia dendrologia, klon srebrzysty jako amerykański gatunek pospolicie sadzony w Polsce nie jest drzewem szczególnie cennym... Klony rosnące na ulicy Osieckiej są już w zaawansowanym wieku, który można określić na 60-70 lat i dochodzą do kresu biologicznego trwania a ich stan w większości stwarza zagrożenia dla mieszkańców i użytkowników ulicy Osieckiej.

W końcowych uwagach prof. Jacek Borowski uważa, iż usunięcie klonów srebrzystych w pasie drogowym jest uzasadnione.

Nowe klony

Po zakończeniu remontu zostaną posadzone nowe drzewa - klon pospolity w ilości 72 sztuk, z wyrośniętego materiału co oznacza, że dość szybko staną się rosłymi drzewami.

Przy okazji jeszcze raz dementujemy informację, iż przebudowa ulicy i związana z nią wycinka drzew jest związana z realizowaną inwestycją deweloperską na rogu ul. Osieckiej i Pustelnickiej (Apartementy Osiecka).
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-10-22 22:12 1102

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.