Bitwa Grochowska. Tłumy na inscenizacji

Prawie 7 tysięcy warszawiaków oglądało w sobotę 25 lutego 2006 Wielką Inscenizację Plenerową Bitwy o Olszynkę Grochowską, zorganizowaną w Parku Skaryszewskim. W bitwie wzięło udział kilkuset żołnierzy i oficerów z Sankt Petersburga, Moskwy, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Polski.

Huk wystrzałów armatnich, salw karabinowych i krzyk atakujących było słuchać przez kilka godzin w Parku Skaryszewskim, gdzie odbywała się Wielka Inscenizacja Bitwy Grochowskiej, jednej z najważniejszych bitew Powstania Listopadowego. Waliły działa, strzelały płomieniami makiety drewnianych zabudowań, wybuchy wyrzucały w górę całe pryzmy śniegu. W inscenizacji wzięło udział kilkuset żołnierzy, przebranych w stoje z epoki, z Wojsk Nadwiślańskich, II Pułku Ułanów, Wojskowej Akademii Technicznej oraz piechoty z Nysy. Nie zabrakło też gości z Ukrainy, Łotwy, Litwy i Rosji.

Atmosfera była niemal taka sama jak przed 175 laty, kiedy to powstańcze oddziały polskie (około 54 tysięcy żołnierzy) dowodzone przez gen. Jana Skrzyneckiego w walkach pod Stoczkiem, Wawrem i Białołęką na przedpolach Grochowa usiłowały powstrzymać 115-tysięczną armię wojsk rosyjskich wystawioną w celu stłumienia Powstania Listopadowego.

Na Inscenizację przybyli m.in. Wojewoda Mazowiecki Tomasz Koziński, Burmistrz Pragi Południe Mateusz Mroz oraz Zastępca Burmistrza Antoni Stradomski, a także przedstawiciele Kościoła, Wojska, Policji i oczywiście tłum mieszkańców.

Organizatorem imprezy było Centrum Promocji Kultury dla Dzielnicy Praga Południa oraz Wydział Kultury Dzielnicy Praga Południe.

Kulminacyjnym punktem obchodów 175 rocznicy Bitwy Grochowskiej były niedzielne uroczystości pod pomnikiem Olszynki Grochowskiej, gdzie - po modlitwie w intencji poległych - złożono ziemię z pól bitewnych Powstania Listopadowego. W Alei Chwały odsłonięto kolejne już głazy upamiętniające bohaterów Powstania.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2006-02-26 17:45 1294

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.