Będę tęskniła za Universamem

W piątkowe przedpołudnie na terenie Universamu miała miejsce niezwykła akcja. Wszyscy chętni, w zamian za krótką rozmowę i podzielenie się wspomnieniami związanymi z Universamem, otrzymali pamiątkową fotografię tle ikony Grochowa, czyli Universamu.

- Można powiedzieć, że Universam był taką pierwszą polską galerią handlową, otwartą w czasach głębokiego komunizmu. Jako taki jest ciekawym zjawiskiem, w jaki sposób władza ludowa podeszła do tematu konsumpcjonizmu, zapewnienia dobrobytu mieszkańcom Warszawy. Naszym działaniem w projekcie chcemy przyjrzeć się tej całej historii, umieścić ją w szerszym kontekście. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby zanim Universam zniknie, porozmawiać z mieszkańcami, którzy od tych czterdziestu prawie lat robią tutaj zakupy - mówi Wojciech Matejko, prezes zarządu Stowarzyszenia Badawczo - Animacyjnego Flâneu.

W czasie akcji udało się zebrać kilkanaście wspomnień. Stowarzyszenie ma zamiar je opublikować, a może nawet zrealizować film dokumentalny o Universamie Grochów. W tym celu zbiera fundusze za pomocą strony internetowej polakpotrafi.pl – U jak Universam.

Zachowanie pamięci o odchodzącym Universamie jest realizowane przez Stowarzyszenia Badawczo - Animacyjnego Flâneu w ramach projektu "U jak Universam".
2015-10-23 12:51 2987

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.