Będę tęskniła za Universamem
- Można powiedzieć, że Universam był taką pierwszą polską galerią handlową, otwartą w czasach głębokiego komunizmu. Jako taki jest ciekawym zjawiskiem, w jaki sposób władza ludowa podeszła do tematu konsumpcjonizmu, zapewnienia dobrobytu mieszkańcom Warszawy. Naszym działaniem w projekcie chcemy przyjrzeć się tej całej historii, umieścić ją w szerszym kontekście. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby zanim Universam zniknie, porozmawiać z mieszkańcami, którzy od tych czterdziestu prawie lat robią tutaj zakupy - mówi Wojciech Matejko, prezes zarządu Stowarzyszenia Badawczo - Animacyjnego Flâneu.
W czasie akcji udało się zebrać kilkanaście wspomnień. Stowarzyszenie ma zamiar je opublikować, a może nawet zrealizować film dokumentalny o Universamie Grochów. W tym celu zbiera fundusze za pomocą strony internetowej polakpotrafi.pl – U jak Universam.
Zachowanie pamięci o odchodzącym Universamie jest realizowane przez Stowarzyszenia Badawczo - Animacyjnego Flâneu w ramach projektu "U jak Universam".
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy