66 rocznica obrony Grochowa i Pragi

W środę, 14 września2005 roku przy pomniku - kamieniu 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" odbyły się uroczystości z okazji 66 rocznicy obrony Grochowa i Pragi oraz 61 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przewodniczący Rady Miasta st. Warszawa Karol Karski, Burmistrz dzielnicy Praga Południe Tomasz Koziński, zastępca Burmistrza Krzysztof Wieczorek, radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich, dzieci i młodzież z południowopraskich szkół oraz mieszkańcy. Na uroczystości przybył również najstarszy, żyjący uczestnik wydarzeń sprzed 66 laty, porucznik 21 Warszawskiego Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” dziś 96-letni porucznik Zalewski.

Burmistrz Koziński podkreślił, że rocznica obrony Pragi wpisuje się w południowopraską tradycję oddawania hołdu ludziom, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Zwracając się do kombatantów powiedział: „Dziękuję Wam za to, że dzielicie się swoimi wspomnieniami. To dzięki świadectwu Waszego pokolenia, młodzi poznają historię i przeszłość swojego, tak doświadczonego narodu”.

Przewodniczący Karol Karski, oddając hołd obrońcom Pragi i powstańcom Warszawskim podkreślił, że dzięki ich postawie dzisiaj żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce.

Podczas uroczystości uczniowie z Zespołu Szkół nr 21 im. gen. Leopolda Okulickiego oraz Szkoły Podstawowej nr 120 im. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” przedstawili program artystyczny, na który złożyły się głównie wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Historię 21 Pułku przedstawił major Jerzy Michalski.

Wszystkich poległych podczas obrony Pragi w 1939 roku i w Powstaniu Warszawskim oddano hołd w Apelu Poległych.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2005-09-14 13:45 1370

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.