65 rocznica obrony Grochowa

14 września 2004 roku pod pomnikiem 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy" odbyła się uroczystość z okazji 65 rocznicy obrony Grochowa i Pragi oraz 60 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wzięli udział m.in. Przewodniczący Rady Warszawy Jan Maria Jackowski oraz Burmistrz Dzielnicy Praga Południe, Tomasz Koziński.

W uroczystości wzięli również udział: żołnierze 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy", radni i członkowie Zarządu Dzielnicy Praga Południe, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, młodzież południowopraskich szkół, a także mieszkańcy Warszawy.

Przewodniczący Jan Maria Jackowski zwracając się do uczestników uroczystości przypomniał, że dzięki inicjatywie prezydenta Warszawy herb stolicy został w tym roku odznaczony orderem Virtuti Militari za bohaterską? obronę w 1939 roku. "60 lat temu trwał 45 dzień Powstania Warszawskiego. Dziś w imieniu Rady Warszawy oddaję hołd wszystkim bohaterom tamtych dni" – powiedział.

Burmistrz Tomasz Koziński podziękował wszystkim, którzy 65 lat temu, podczas obrony Pragi oraz w czasie Powstania Warszawskiego wykazali się ogromnym patriotyzmem i wielką miłością do Ojczyzny. "Szczególnie cieszę się, że w uroczystościach rocznicowych tak licznie uczestniczy młodzież szkolna. Obecność tutaj młodych ludzi jest ?świadectwem na to, że pamięć o naszych korzeniach przetrwa również w przyszłych pokoleniach" – mówił Burmistrz. Zwracając się do żołnierzy 21 Warszawskiego Pułku Piechoty powiedział: "?wiat jest dzisiaj w stanie wojny, o czym świadczą m.in. wydarzenia z 11 września sprzed trzech lat, oraz te ostatnie z północnej Osetii. Życzę młodzieży, aby nigdy nie musiała bezpośrednio korzystać w życiu z Państwa wojennego doświadczenia".

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 21 odbył się Apel Poległych. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2004-09-14 14:36 1414

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.