50. Jubileuszowy Rajd Olszynka Grochowska

Sobota, 1 marca 2009 roku, godzina 17:30. Aleją Chwały na Wygodzie maszeruje grupa 550 harcerzy z pochodniami w ręku – tak właśnie kończył się 50. Jubileuszowy Rajd Olszynka Grochowska.

Jak co roku, harcerze Hufca Praga Południe zorganizowali Rajd Olszynka Grochowska upamiętniający wydarzenia przełomu 1830 i 1831 roku. Był to absolutnie magiczny rajd – w końcu jubileuszowy. Możliwość udziału w nim mieli nie tylko harcerze, ale także mieszkańcy Warszawy – specjalnie dla nich została przygotowana trasa turystyczna „Szlakiem 1831 roku”.

W piątek 27 lutego harcerze z Hufca Praga Południe zebrali się na starcie odpowiednich tras rajdowych i od razu wyruszyli na podbój Warszawy wypełniając rozmaite zadania. Punktem kulminacyjnym piątkowego etapu rajdu był spektakl teatralny w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe. Widowisko zgromadziło nie tylko harcerzy, lecz także osoby zainteresowane z zewnątrz. Z uznaniem należy przyznać, że aktorzy oraz reżyserzy wręcz mistrzowsko połączyli dwie konwencje – historii Polski 1830 roku z czasami współczesnymi.

Sobota dla uczestników rajdu zaczęła się mszą św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka, odprawioną przez duszpasterza środowisk harcerskich diecezji warszawsko-praskiej ks. Marka Zdanowicza.

Następnie harcerze i zuchy ruszyli na drugi etap swych tras, znów odkrywając nieznane - historyczne miejsca Warszawy.

Rajd zakończył się uroczystym apelem pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską. Ogłoszone zostały także wyniki rajdu i zwycięskie patrole otrzymały atrakcyjne nagrody. Godną przytoczenia jest wypowiedź wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Rembertów Leszka Korneluka: „Zawsze się mówi, że to Wy, młodzi powinniście brać przykład ze starszych. Po zdarzeniach minionego weekendu pewien jestem, że to dorośli powinni wzorować się na Was moi drodzy”.

Rajd dla wszystkich harcerzy i zuchów był nauką patriotyzmu w działaniu – patriotyzmu jutra. Wyciągnęliśmy wnioski, zastanowiliśmy się nad skutkami powstania, rozważyliśmy decyzje powstańczych dowódców. Rajd był dla nas nauką o demokracji, o postawach i wartościach ludzi, którzy już wtedy walczyli o niepodległość.

Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Południe i Burmistrza Dzielnicy Rembertów m. st. Warszawy.

Marta Kulma, rzecznik prasowy rajdu.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2009-03-03 18:56 1236

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.