183. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

29 listopada 1830 roku podchorążowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego poderwali naród polski do walki o wolną i niepodległą Polskę. To już 183 lata minęły od tego wydarzenia. W niedzielę 1 grudnia br. wzdłuż Alei Chwały i pod Pomnikiem Bitwy Grochowskiej 1831 r. na Olszynce Grochowskiej odbyły się uroczyste obchody 183. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

Obchody zorganizowane zostały przez Rady Dzielnic i Zarządy Dzielnic Pragi-Południe i Rembertowa, proboszcza Parafii pw. Świętego Wacława, Krąg Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.

Uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu narodowego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Następnie prowadzący Pan Andrzej Krusiewicz przywitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił Wojciecha Olszańskiego, który w stroju Franciszka Żymierskiego, przejmująco  wyrecytował wiersz Adama Mickiewicza „Reduta Ordona”.  Już po pierwszych wersach „Nam strzelać nie kazano. - Wstąpiłem na działo. I spojrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.” - wiadomo było, iż będzie to niesamowite doznanie dla duszy.
 
Uroczystość zaszczycili swą obecnością pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego, przedstawiciele MON, liczni działacze samorządowi m.in.: Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz, Radni Dzielnicy Praga-Południe: Mirosława Terlecka, Marek Borkowski, Dariusz Lasocki, Józef Karczmarek i inni. W obchodach wzięli udział Kombatanci z polskich formacji wojskowych z okresu II wojny światowej, kompania reprezentacyjna i orkiestra Wojska Polskiego, licznie zgromadzona młodzież (poczty sztandarowe), przedstawiciele cechów i stowarzyszeń działających na Pradze-Południe i w Rembertowie oraz mieszkańcy.
 
Uroczystości zakończono apelem poległych oraz złożeniem wieńców w asyście wojskowej.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2013-12-02 17:47 1115

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.