18 maja uroczyste otwarcie Placu Szembeka

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe ma zaszczyt zaprosić mieszkańców na uroczyste otwarcie Placu Generała Piotra Szembeka w dniu 18 maja 2013 roku o godzinie 15.00.

2 lata przebudowy

Prace rewitalizacyjne placu objęły obszar od ul. Grochowskiej do ul. Osowskiej, pomiędzy ulicami Sztuki i Chłopickiego. Cała powierzchnia Pl. Szembeka wykonana została z granitu. Plac w nocy oświetlają lampy o ażurowych abażurach. Dodatkową atrakcją jest zainstalowana fontanna w formie dysz ukrytych w nawierzchni. Oczywiście, nie zabrakło ławek, drzew oraz miejsc postojowych.

W przyszłości na placu planowane jest ustawienie pomnika gen. Piotra Szembeka. Koszt prac, których wykonawcą był ZRiKDP wyniósł około 22 mln zł.

Miejsce spotkań w sercu Grochowa

Przebudowa placu została zakończona pod koniec ubiegłego roku. Jak wszyscy pamiętamy, 12 grudnia 2012 roku odbyło się przy ciepłym posiłku wspólne kolędowanie pod rozświetloną światełkami choinką.

"Na tę chwilę, na ten moment kiedy znajdziemy się na Placu Szembeka, przebudowanym, pięknym, tym najważniejszym placu w naszej dzielnicy. To takie serce Grochowa. Miejsce gdzie tradycja, gdzie wielkie wydarzenia historyczne spotykają się z rzeczywistością. Przebudowaliśmy ten plac aby był miejscem spotkań. Aby Państwo wypoczywali i cieszyli się tym placem" - mówił wówczas burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski.

Betonowa pustynia

Pod koniec zeszłego roku tylko 1/3 głosujących w naszej sondzie była zadowolona z końcowego efektu przebudowy placu. Nie brakło głosów: "betonowa pustynia", "różowe lampiony zawieszone na szubienicach", "ławki niepraktyczne i jeszcze przed sezonem wypłowiałe","zardzewiałe osłony konarów drzew". Dwie pierwsze uwagi to rzecz gustu, o którym się nie dyskutuje, natomiast kratki są zardzewiałe celowo... ponieważ zostały wykonane ze specjalnej stali (corten) o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne i właśnie tak mają wyglądać.

Tak czy inaczej, plac już jest a znając trudną sytuację budżetową będzie to najprawdopodobniej jedna z ostatnich tak dużych inwestycji na terenie Pragi Południe na najbliższe lata...

W programie 15:00 - 16:30

  • Prezentacja pomnika generała Piotra Szembeka
  • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej placu
  • Uruchomienie fontann
  • Pozdrowienie od Bractwa Kurkowego
  • Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego
  • Musztra paradna Drużyny z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego
Współorganizatorem uroczystości jest: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków, Społeczny Komitet Budowy Pomnika generała Piotra Szembeka, Stowarzyszenie Promocji Grochowa, Warszawskie Bractwa Strzelców Kurkowych.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-04-19 19:38 1051

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.