175 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

27 listopada 2005 na Olszynce Grochowskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami 175 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystościach uczestniczył Burmistrz dzielnicy Tomasz Koziński, południowoprascy radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Pragi Południe.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęło odegranie hymnu narodowego „Jeszcze Polska nie zginęła”, a następnie zostały odsłonięte głazy pamięci w Alei Chwały, poświęconej bohaterom Powstania Listopadowego. W tym roku Dzielnica Praga Południe ufundowała dwa głazy, jeden poświęcony pamięci gen. dyw. Piotra Szembeka oraz drugi - "pamięci ofiarnych kobiet polskich, bohaterek Powstania Listopadowego: Emilii Plater, Barbary Bronislawy Czarnowskiej, Klaudyny z Działyńskich Potockiej, Jóżefiny Rostkowskiej i Emilii Szczanieckiej".

Hrabia Piotr Szembek w latach 1807-1815 służył w wojsku Księstwa Warszawskiego, od 1815 r. w wojsku Królestwa Polskiego. W czasie Powstania Listopadowego (1830-1831) mianowany został gubernatorem Warszawy i członkiem Rady Wojennej. Dowodził 4 dywizją piechoty w bitwach pod Wawrem i Grochowem. Później jednak został zdymisjonowany z powodu konfliktu z naczelnym wodzem, gen. Janem Skrzyneckim, i walczył jako ochotnik. Do służby został przywrócony po dymisji Skrzyneckiego. Po klęsce Powstania Listopadowego osiadł w swych dobrach w Wielkopolsce.

Do tej pory dzięki wsparciu dzielnicy postawione zostały głazy pamięci gen. dyw. Józefa Chłopickiego oraz gen. dyw. Józefa Dwernickiego.

Podczas niedzielnych uroczystości w Olszynce Grochowskiej odprawiona została msza święta w intencji walczących i poległych bohaterów Powstania Listopadowego. Następnie odbył się apel poległych, a na mogile powstańców złożono kwiaty.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2005-11-28 14:11 1141

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.