100–lecie harcerstwa na Grochowie

Kiedy w listopadzie 1915 roku potomek polskich Tatarów, Stanisław Mikołajewski, zakładał drużynę harcerską na Grochowie, nikt nie przewidział, że jako jedna z niewielu organizacji w Polsce zachowa ciągłość organizacyjną aż do czasów współczesnych, przez prawie 100 lat.

Utworzona drużyna harcerska 22 WDH, najstarsza w tej części Warszawy, dała początek 22 Szczepowi „Watra” im. Hm Kazimierza Skorupki. Bratnim środowiskiem szczepu praskiego jest Szczep „Watra” w Zalesiu Górnym, który działa już prawie 20 lat. Oba środowiska postanowiły w 2015 roku uczcić  te dwie ważne rocznice, organizując jubileusz „100 + 20 „.

Harcerstwo jest jedną z najstarszych a zarazem najprężniejszych organizacji społecznych na Grochowie, które do dziś nie utraciło nic ze swych walorów wychowawczych. Fakt ten chcą uwypuklić organizatorzy jubileuszu „100 + 20 „. Pragną także promować  harcerskie ideały, metody wychowawcze oraz szeroko rozumianą edukację patriotyczno historyczną.

W organizacji jubileuszu 100 – lecia harcerstwa na Grochowie aktywnie uczestniczy Urząd Dzielnicy Praga-Południe. W siedzibie Urzędu przy ul. Grochowskiej 274  odbyło się zebranie Komitetu Honorowego Obchodów. Przedmiotem ożywionej dyskusji był program obchodów i sprawy organizacyjne.

Uznając niezwykłość wydarzenia oraz wartości jakie w sobie niesie, zgodę na uczestnictwo w pracach Komitetu Honorowego wyraziły znakomite osobistości Pragi-Południe. Oto skład tego gremium:

Tomasz Kucharski – Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.

phm Zbigniew Kozaczek - Krąg „Bazylika”, Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Prof. Dr hab. Grzegorz Nowik – instruktor harcerski, wykładowca UW, Wicedyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

ks. Prałat Krzysztof Ukleja – Proboszcz Parafii Najczystszego Serca Maryi.

ks. Prałat dr Mateusz Matuszewski – Proboszcz Prafii Rzymskokatolickiej Bożego Ciała.

Izabela Pielat – Świerczyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60

Małgorzata Wiaderna – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 255

Joanna Białobrzeska – Dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 98

Marcin Kluś – Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe

Paweł Lech – Radny m.st. Warszawy
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2014-04-25 09:54 1771

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.