Ulica Szaserów

Ulica Szaserów na Grochowie w Warszawie biegnie od ulicy Wiatracznej do ulicy Makowskiej.

Ulica pojawiła się po raz pierwszy na planie Warszawy z 1924 roku jako niewielka droga pomiędzy ulicami Chłopickiego i S. Żółkiewskiego.

Swoją nazwą upamiętnia szaserów czyli lekką kawalerię uczestniczącą w bitwie pod Grochowem.

Do czasu wybuchu wojny ulica była systematycznie poszerzana w kierunku wschodnim, tak, że w 1937 sięgała już do współczesnego zakończenia w rejonie ulicy Makowskiej i Olszynki Grochowskiej. Jednak aż do 2006 roku ten odcinek składał się w przeważającej większości z mieszanki gruntowej drogi, starego bruku oraz płyt betonowych.

W latach 50-tych XX wieku ulicę przedłużono w kierunku zachodnim do ulicy Nasielskiej.

Na początku lat 60-tych przedłużono ją do ulicy Wiatracznej. W tym czasie ulicą zaczął kursować autobus linii 102 zapewniając dogodny dojazd do centrum Warszawy nowo oddanego Osiedla Młodych.

W 1962 naprzeciwko wznoszonych zabudowań szpitala w miejscu wysypiska gruzu oraz ogródków działkowych utworzono park "Szaserów".

W 1964 roku oddano do użytku Szpital Wojskowy obecnie Wojskowy Instytut Medyczny przy ulicy Szaserów 128.

W latach 1966-7 oddano do użytku budynek szkoły podstawowej nr 141, której 9 maja 1972 roku nadano im. mjra Henryka Sucharskiego. Przed wyjściem do szkoły ustawiono tablicę upamiętniającą patrona szkoły.

W 2000 roku park "Szaserów" otrzymał jako patrona zasłużonego dla Grochowa Józefa Polińskiego. Zaś dwa lata później przy wejściu od strony ulicy Szaserów został ustawiony pomnik Józefa Polińskiego.

5 września 2006 roku odbyło się uroczyste otwarcie fragmentu ulicy Szaserów na odcinku między ulicami Chłopickiego i Makowską. Na zmodernizowanej ulicy ekipy budowlane wykonały odwodnienie jezdni, wybudowały wodociągi, kanalizację oraz przebudowały oświetlenie na odcinku 1067 metrów.

Wzdłuż ulicy posadzonych zostało około młodych 80 drzew. Rowerzystom została udostępniona ścieżka rowerowa. ZTM skierował na nową oddaną ulicę linię autobusowa 188 łącząca Gocławek z Portem Lotniczym na Okęciu.

Ulica Szaserów należy do najbardziej niebezpiecznych dróg na Pradze Południe. Szczególnie niebezpieczne są skrzyżowania z ulicami Garwolińską, Chłopickiego i Wspólną Drogą. Na tym ostatnim w 2007 roku doszło do głośnego wypadku w którym śmierć poniósł 21-letni kierowca Trabanta.

Kilka dni po wypadku ponad 50 osób zebrało się w miejscu wypadku aby domagać się montażu sygnalizacji świetlej. Ich apel został wysłuchany dopiero we wrześniu 2010 roku kiedy zakończył się instalacja sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Szaserów i Wspólnej Drogi.

W 2009 roku pod nr 19 na rogu z ulicą Beskidzką Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego "TARAS" zakończyła budowę budynku mieszkalnego.

W 2010 roku Grupa Inwest zakończyła pod nr 25 budowę kameralnego budynku z 10 lokalami mieszkalnymi.

W czerwcu 2012 roku przy ulicy Szaserów pomiędzy Tyśmienicką a Podhajecką firma Volumetric rozpoczęła wznoszenie osiedla Szaserów. Pierwszy budynek o adresie Tyśmienicka 2 został oddany w 2014 roku.

W marcu 2013 firma deweloperska Partner zburzyła znajdujący się w narożniku z ulicą Żółkiewskiego budynek hurtowni nr 207 spółki "Ruch". Na tym terenie w latach 2013-2014 został zbudowany budynek mieszkalny - osiedle Żółkiewskiego.

Ciekawostki

  • Wzdłuż ulicy Szaserów w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości planowano wybudować szeroki na 60 metrów duży kanał wodny łączący Wisłę z Zalewem Zegrzyńskim. Stąd pierwotnie ulice Szaserów czasami nazywano ulicą Kanałową.
  • Teren obecnego Wojskowego Instytutu Medycznego, Parku im. J. Polińskiego oraz Osiedla Młodych należał do carskiego fortu XI A Grochów II lub Mały Grochów. Fort został wysadzony z rozkazu cara w 1909 roku. W czasie II wojny hitlerowcy zbudowali w okolicy 2 żelbetonowe schrony na przedpolu, które w trakcie budowy osiedla po wojnie zasypano, tworząc 2 malownicze górki.
  • Przy ulicy znajdują się aż dwa ogólnodostępne ujęcia wody oligoceńskiej: Jedno na terenie szpitala od strony ulicy Garwolińskiej. Drugie w pobliżu przy ulicy Chłopickiego.
  • Na niektórych budynkach zachowana zostały dawne tabliczki adresowe.
  • Do 2004 roku budynek pod nr 67 wyróżniała ręcznie kuta brama. Obecnie po konserwacji zabytkowa brama stanęła w Parku Obwodu Praga Armii Krajowej na Grochowie.
  • Przy ulicy Szaserów z adresem S. Żółkiewskiego 27 warto zwrócić uwagę na ciekawy dwupiętrowy dom z kapliczką z 1928 roku w którym mieszkał Zygmunt Kubiak oraz spokrewniona z nimi aktorska rodzina Damięckich.
Źródło: Portal Twoja Praga
2012-08-09 20:53 1568

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.