Tajemnicze losy cokołu Pomnika Lotnika

Dlaczego fragmenty przedwojennego cokołu Pomnika Lotnika znalazły się w parku im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika" i leżą tam do dziś?

Pomnik Lotnika dłuta E. Wittiga został odsłonięty na pl. Unii Lubelskiej 11 listopada 1932 roku. Był pierwszym w Europie pomnikiem poświęconym lotnictwu.

Pomnik Lotnika nie został uszkodzony we wrześniu 1939 roku. W 1942 na jego granitowym cokole namalowano kotwicę Polski Walczącej. Pierwszą z nich narysował Jan Gut, kotwicę po przeciwnej stronie Jan Bytnar "Rudy". Używając do tego specjalnie skonstruowanego przez Rudego wiecznego pióra, uzyskali bardzo trwały napis - był widoczny jeszcze przez kilka lat po wojnie.

Pomnik znajdował się na placu Unii Lubelskiej do jesieni 1944, kiedy to po upadku Powstania Warszawskiego został zniszczony przez Niemców. Fragmenty rzeźby odnaleziono po wojnie na terenie wolskich zakładów Lilpop, Rau i Loewenstein.

Zniszczony monument został wiernie zrekonstruowany przez Alfreda Jesiona na podstawie zachowanych materiałów Wittiga.  Ponownego odsłonięcia monumentu dokonano 9 września 1967 roku w nowej lokalizacji, przy głównej trasie prowadzącej do portu lotniczego Warszawa-Okręcie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej.

Szczątki oryginalnego cokołu Pomnika Lotnika zostały porzucone w Parku im. płk. Jana Szypowskiego "Leśnika", gdzie znajdują do dziś.

W 1992 roku kilka fragmentów zostało wykorzystanych przy budowie obelisku poświęconego pamięci Grenadierów ustawionego na Skwerze 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940 u zbiegu ul. Grenadierów i al. Stanów Zjednoczonych.

Pytania:

1) W którym roku trafiły do parku szczątki oryginalnego cokołu pomnika?
2) Dlaczego wybrano to miejsce?
3) Czy mogły służyć do zasypania stawu w parku?
4) Dlaczego ich losem nikt się nadal nie interesuje?

Jeśli ktoś posiada wiadomości, które mogą okazać się pomocne do rozwiązania tej zagadki proszę o odpowiedź na stronie - jako komentarz.

PS
Jesienią 2014 roku z parku zostały zabrane dwa fragmenty cokołu przedwojennego Pomnika Lotnika i przekazane do Jaworzna w celu pomnika "Sławy Lotnictwa Polskiego". Reszta elementów dalej znajduje się na terenie parku.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-10-27 15:42 1280

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.