Słynne "Jajo" wraca na Grochów

W piątek 8 listopada 2013 po 3 latach nieobecności na ścianie kamienicy przy Męcińskiej 42 odbędzie się odsłonięcie pierwszego zrekonstruowanego muralu z okresu PRL - słynnego "Jaja" z Ronda Wiatraczna. W odnowionej reklamie, która stanie się również kapsułą czasu każdy będzie mógł umieścić pamiątki związane z lokalną społecznością.

Powrót po 3 latach

Nieważne co było pierwsze – jajko czy kura. Ważne, że oba te elementy dawnej reklamy PolDrobu powrócą na Rondo Wiatraczna w Warszawie!

- Przywracamy Warszawie reklamę nieistniejącego zrzeszenia drobiarskiego, która podobnie jak Universam od lat 70. była znakiem rozpoznawczym ronda Wiatraczna – mówi Rafał Rosołowski z Fundacji Vlepvnet, organizatora projektu.

Mural PolDrobu pokrywał ścianę szczytową kamienicy przy Grochowskiej 215. Latem 2010 roku budynek poddano termoizolacji. Pracę zakryła gruba warstwa styropianu. Inicjatywie "Bliżej konsumenta", partnerowi projektu udało się jednak ocalić przed zniszczeniem najbardziej charakterystyczny jego element: liczącą ponad dwa metry wysokości, wypukłą połówkę jaja.

- To dzięki tej konstrukcji reklama ta była prawdopodobnie jedyną nie tylko w Warszawie, lecz także całym kraju o takim charakterze przestrzennym – mówi Anna Brzezińska-Czerska z "Bliżej konsumenta". Do tego wyróżniała ją doskonała grafika. - Jak ustaliliśmy w tym roku podczas prac nad rekonstrukcją: autorką jest Emilia Nożko-Paprocka, laureatka wielu polskich i międzynarodowych nagród! – podkreśla Rosołowski.

Rekonstrukcją muralu organizatorzy chcą oddać cześć zarówno autorce, jak i innym artystom, którzy niegdyś wpływali m.in. na jakość przestrzeni publicznej. Projekt „Odnowa legendarnego warszawskiego muralu PolDrob” ma też rangę sentymentalną. "Jajo" przez dekady było bowiem punktem nadającym charakter dzielnicy Praga Południe, wyznaczało miejsce spotkań.

O rekonstrukcję Fundacja zabiega od trzech lat. Miała ona nastąpić w 2011 roku w ramach projektu Updates. Przeszkodą była jednak trzyletnia gwarancja, chroniąca warstwę izolacyjną ściany budynku. Dało się wówczas jedynie stworzyć świetlną formę „jaja”, przez kilka dni puszczaną z projektora.

Inne miejsce

Okres ochronny upłynął we wrześniu tego roku. Pomimo tego, jajo nie pojawi się na dedykowanej ścianie przy Grochowskej 215, ale bliżej Universamu - przy ul. Męcińskiej 42. Realizację w oryginalnym miejscu zablokował prywatny właściciel gruntu przylegającego do ściany szczytowej. – Planuje tu budowę wysokościowca, a "jajo" swoją wypukłością ingeruje w "jego" przestrzeń powietrzną. "Prawdziwa" inwestycja ruguje sentymenty – tłumaczy Rosołowski.

Kapsuła czasu

Nie wszystkich. Zgodnie z pomysłem jednego z mieszkańców Grochowskiej 215 jajo będzie "kapsułą czasu". Każdy może w nim umieścić pamiątki związane z lokalną społecznością. – Mogą być to zdjęcia, listy, plany zabudowy - najważniejsze, żeby były lekkie – mówi Rosłowski. Ci, którzy chcą zostawić coś w jaju mogą pisać na mail blizejkonsumenta@onet.pl.

Prace nad rekonstrukcją rozpoczną się w tym tygodniu, a zakończą 8 listopada. Ostatniego dnia o godz.19 zapraszamy do pobliskiej klubokawiarni Kicia Kocia (Garibaldiego 5a) na wernisaż wystawy poświęconej muralom PRL – w tym przede wszystkim „jaju”, połączony z warsztatami robienia "drobiarskich" magnesów na lodówkę i jajecznym poczęstunkiem. Honorowym gościem spotkania będzie Anna Domaszewska, córka Nożko-Paprockiej. Wstęp wolny.

Projekt realizuje Fundacja Vlepvnet, dzięki wsparciu urzędu m. st. Warszawa. Partnerem jest inicjatywa „Bliżej konsumenta” oraz klubokawiarnia „Kicia Kocia”.
Źródło: Portal Twoja Praga
2013-11-04 13:44 1399

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.