Obchody 179 rocznicy Bitwy Grochowskiej

28 lutego 2010 r. świętowała Warszawa, Grochów. Na uroczystości z okazji 179 rocznicy Bitwy pod Olszynką Grochowską przybyli – Janusz Krupski - Minister do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ewa Tomaszewska -europosłanka w latach 2007-2009, Rektor Akademii Muzycznej Uniwersytetu Warszawskiego- Ryszard Cieśla, a także przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, dyrektorzy szkół, młodzież i oczywiście mieszkańcy Warszawy.

O godz. 12.30 w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych powstańców.

„Droga do wolności wiedzie przez suwerenną ojczyznę”, z takim przesłaniem do wszystkich wiernych zwrócił się Arcybiskup Henryk Hoser.
„Świadomi naszej historii prośmy Boga o uzdrowienie naszych umysłów, naszych serc” - mówił.
Wierni modlili się w intencji tych, którzy bohatersko bronili Warszawy w 1831 roku.

Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski podziękował Arcybiskupowi Henrykowi Hoserowi za zaszczycenie swoją obecnością tej ważnej uroczystości.

Mszę uświetnił występ artystki operowej Pani Niny Nowak, która zachwyciła wszystkich zgromadzonych wykonaniem arii sakralnej Ave Maria F. Schuberta – pieśni dedykowanej poległym.

O 14.30 warszawiacy przenieśli się tam, gdzie do dziś niesie się echo wspaniałej postawy Wojska Polskiego w bitwie na polach Grochowa – na Aleję Chwały przy ulicy Traczy.

„Skąd brała się determinacja, by bronić kawałka ojczyzny?” – pytał Stefan Melak działacz Stowarzyszenia Olszynka Grochowska. „Ano stąd, że to Polska właśnie daje poczucie bezpieczeństwa, daje każdemu Polakowi jego miejsce na ziemi. To tutaj w tym miejscu stoczono ofiarną bitwę 1831 r. o lepszą przyszłość”.

Przypomnijmy, że to miejsce to głazy z pamiątkowymi tablicami. Pierwsze kamienie położono tutaj w 1999 roku. W 179 rocznicę Bitwy uroczyście odsłonięto i poświęcono Głaz Pamięci Fryderyka Chopina w 200 rocznicę urodzenia. Oddano w ten sposób hołd geniuszowi, którego muzyka przekraczała granice. Warto pamiętać, że najwspanialsze pomniki polskości to także literatura i muzyka. Choć z dala od ojczyzny, nad Sekwaną F. Chopin komponował poematy muzyczne o Powstaniu Listopadowym. Był, jak mówiono, „krzykiem Polski”, który przypominał światu, że nasz kraj żyje, trwa, walczy.

Przez te wszystkie lata do dzisiaj odsłonięto już 32 Głazy Pamięci.

Delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską. W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga Południe wieniec złożyli Przewodniczący Rady Dzielnicy Marcin Kluś, Zastępca Burmistrza Marek Karpowicz oraz Zastępca Burmistrza Adam Grzegrzółka.

Taki dzień jak ten to ożywienie historii nie tylko dla tych, którzy szczególnie, na co dzień dbają o zachowanie w pamięci i przekazanie kolejnym pokoleniom tych ważnych wydarzeń i wartości. To ożywienie historii szczególnie dla młodych ludzi, którzy dzięki takim uroczystościom przeżywają to zupełnie inaczej, pełniej, niż tylko z kart podręcznika.

Dzięki temu na zawsze zapamiętają słowa: „Przechodniu, powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – o wasze losy”.

Współorganizatorami uroczystości byli Urząd Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, Parafia pw. Najczystszego Serca Maryi, Parafia pw. Św. Wacława, Krąg Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2010-03-02 15:27 1083

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.