Kościół Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej

Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej znajduje się na terenie Osiedla Ostrobramska przy ulicy Ostrobramskiej 72 na Grochowie.

Idea powstania parafii Narodzenia Pańskiego pojawiła się w 1983 roku, kiedy to oddano do użytku duży kompleks mieszkaniowy Osiedle Ostrobramska.

Do tworzenia nowej parafii i budowy świątyni został powołany ks. Zenon Majcher, który zamieszkał na placu budowy w barakowozie z napisem „Budowa świątyni".

25 września 1983 r. na placu przy ulicy Jubilerskiej odprawiono pierwszą mszę świętą dla mieszkańców osiedla.

20 listopada 1983 roku odbyła się intronizacja krzyża świętego i poświęcenie placu pod budowę kościoła. 16 listopada 1984 roku poświęcono prowizoryczny budynek katechetyczny na placu parafialnym. 20 listopada tego roku wmurowano pod budowę kościoła kamienie węgielne z Betlejem, Watykanu i Wilna.

1 lutego 1985 r. prymas Polski erygował parafię, nadając jej wezwanie Narodzenia Pańskiego.

7 maja 1987 r. kardynał Józef Glemp poświęcił trzy dzwony o imionach: Jan Paweł, Józef (od prymasa Glempa) i Zenon (od proboszcza Majchra). 16 listopada 1994 r. Najświętszy Sakrament został oficjalnie przeniesiony do górnego kościoła.

W ciągu 10 lat dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza i wiernych wybudowano świątynię z pełnym wystrojem i wyposażeniem. Zakończono również budowę plebanii i budynku katechetycznego.

W dniach 7-8 października 1995 r. odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna parafii dokonana przez ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, biskupa Kazimierza Romaniuka. 15 grudnia 1997 r. podpisano dekret ustanowienia przy kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, w parafii Narodzenia Pańskiego w Warszawie, Sanktuarium ku czci Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Ołtarz Sanktuarium opiera się na podstawie mającej w swoim kształcie literę M z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej, Apostołki Miłosierdzia. Obok z prawej strony znajduje się pulpit, a z lewej przyścienna ambona.

12 elementów podstawowych konstrukcji nawy głównej stanowi zasadniczą podporę świątyni. Jest to odniesienie do dwunastu apostołów, którzy stali się fundamentem całego Kościoła. Świątynia zbudowana na planie krzyża jest budowlą jednonawową z wnękami absydowymi oraz transeptem mieszczącym dwie kaplice. W ołtarzu głównym pod krzyżem króluje Matka Boża Ostrobramska, Matka Miłosierdzia gromadząca rzesze wiernych. Obraz Maryi jest dziełem artystki Alicji Zamojskiej. Kaplica Chrztu św. posiada oryginalną chrzcielnicę wykonaną według pomysłu księdza proboszcza oraz obraz Narodzenia Pańskiego pędzla Alicji Zamojskiej. Druga kaplica została poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej.

Podczas Pasterki w 1999 r. biskup Romaniuk konsekrował świątynię. 16 listopada 2004 r. arcybiskup Sławoj Leszek Głodź poświęcił znajdujący się przed kościołem krzyż - pomnik na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i 20-lecie parafii.

Odpust przypada w święto Matki Bożej Ostrobramskiej - 16 listopada oraz w dniu Narodzenia Pańskiego - 25 grudnia.

18 grudnia 2014 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym, po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł proboszcz i budowniczy kościoła ks. prafat Zenon Majcher. Został pochowany na terenie Sanktuarium.
Źródło: Portal Twoja Praga
2011-04-13 16:45 1443

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.