Jaka będzie ulica Grochowska w przyszłości

Na debatę o przyszłości Grochowskiej, głównej ulicy Pragi-Południe przyszło do „Kici Koci” sporo ludzi. Urząd dzielnicy reprezentował zastępca burmistrza Jarosław Karcz i kierownik Zespołu Kultury Michał Wieremiejczyk. Spotkanie poprowadził Cezary Polak, właściciel klubokawiarni „Kicia Kocia”, dziennikarz i działacz społeczny interesujący się szczególnie sprawami Grochowa.

Burmistrz J. Karcz zaproponował formułę wspólnego spaceru po ul. Grochowskiej  w trakcie którego poruszone zostaną problemy poszczególnych jej odcinków oraz plany na przyszłość. Na początku wędrówki podkreślił ogromną różnorodność interesującej nas  ulicy, przejawiającej się m.in. wieloma odmianami własnościowymi budynków i innych nieruchomości. Zaznaczył też, że Grochowska jest główną arterią komunikacyjną Pragi-Południe i taką pozostanie, bo nie ma fizycznych możliwości zmiany tego statusu.

Burmistrz J. Karcz, chcąc przybliżyć zebranym działania i plany władz samorządowych dzielnicy, rozpoczął od Kamionka. Na prawie 6 kilometrowej, głównej ulicy Pragi-Południe, realizowanych jest kilka interesujących programów. Pomysł na „Artystyczną Skaryszewską” zrodził się już kilka lat temu, jako odpowiedź na potrzeby środowiska artystycznego. Program jest realizowany i dzięki temu na Skaryszewskiej, Lubelskiej mamy do czynienia ze skupieniem się wielu przedsięwzięć artystycznych. Jeden z animatorów programu celnie stwierdził, że „ Są takie dwa budynki w Warszawie, gdzie w jednym miejscu działają  trzy teatry. Tym drugim jest Pałac Kultury i Nauki. Tym pierwszym budynek przy Lubelskiej 30/32. Mieści się w nim, oprócz trzech teatrów, jeszcze kilkadziesiąt pracowni indywidualnych artystów.

„Artystyczna Skaryszewska”  dobrze wpisze się w Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy. Jak wiadomo, na Pradze-Południe program ten będzie realizowany na Kamionku, na obszarze od Skaryszewskiej do Podskarbińskiej. Warto by było, aby w efekcie rewitalizacji, Kamionek został także pokazany jako najstarsza część prawobrzeżnej Warszawy i miejsce pierwszej elekcji w Polsce – powiedział burmistrz J. Karcz.

Kolejnym projektem, którego realizacja w decydujący sposób wpłynie na kształt i wizerunek tej części ul. Grochowskiej będzie budowa świątyni muzyki, czyli Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia. Sercem Centrum przy Grochowskiej 272 będzie sala koncertowa dla 1800 osób. Znajdą się też tam miejsca na prezentacje teatralne, multiteka  a także ogrody we francuskim stylu.

Wędrując dalej ul. Grochowską docieramy do Ronda Wiatraczna. Zbiegają się na nim trzy najważniejsze arterie komunikacyjne Pragi-Południe: ul. Grochowska, Al. Stanów Zjednoczonych i Al. Jerzego Waszyngtona. Rondo Wiatraczna, w świetle przepisów, rondem nie jest bo mamy tu drogę z pierwszeństwem przejazdu i nie wolno objechać go wkoło. W najbliższych latach rondo zmieni jednak, w sposób zasadniczy, swój charakter. Sprawi to przede wszystkim budowa kolejnego odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej .Odcinek ten, o długości niespełna 3 km, rozpocznie się głębokim tunelem do którego wjazd będzie usytuowany tuż za ul. Grenadierów a wyjazd za ul. Szaserów. Już na początku 2016 roku pożegnamy się definitywnie z Universamem „Grochów”. Na zajmowanej przez niego działce powstanie budynek  z dwoma 16 piętrowymi wieżami w którym będzie ok. 400 mieszkań, powierzchnie handlowe na których powstanie prawdopodobnie Universam bis oraz powierzchnie usługowe, kawiarnie i restauracyjki.  Zlikwidowanie pętli tramwajowej, która zostanie przeniesiona w okolice węzła Marsa oraz obie inwestycje na pewno odmienią tę część ul. Grochowskiej. Pytają mieszkańcy czy bazar na rondzie pozostanie na swoim miejscu. Zapewne tak, ale bazar będzie się zmieniał wraz ze zmieniającym się otoczeniem.

Kolejnym ważnym punktem decydującym o charakterze i wizerunku ul. Grochowskiej jest pl. Szembeka i okolice.  Sam plac został zrewitalizowany i ma swój oryginalny charakter. Do załatwienia pozostał jedynie problem podziemia dawnego szaletu. Najnowsza koncepcja, która powinna być zrealizowana zakłada oddanie podziemia Centrum Promocji Kultury, które zaaranżuje tam przestrzeń związaną z historią i kulturą naszej dzielnicy. Obiekt ten, wraz ze szklanym kioskiem na powierzchni, będzie tworzył spójną całość. W części podziemia, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców , będzie funkcjonował szalet publiczny.

Od pl. Szembeka, dalej po parzystej stronie ul. Grochowskiej, od roku wdrażany jest program „Rzemieślniczy Grochów”. Chodzi w nim o to, aby rzemieślnicy o ginących specjalnościach, zechcieli prowadzić swoje warsztaty i pracownie właśnie w tym rejonie Grochowskiej. Zachęcamy ich atrakcyjnymi czynszami i korzyściami płynącymi z funkcjonowania w takiej enklawie rzemieślniczej, właśnie na Grochowie słynącym z rzemiosła, funkcjonującego tu przez dziesiątki lat.

Po wystąpieniu burmistrza J. Karcza rozpoczęła się dyskusja. Wypowiadający się w niej zwrócili uwagę burmistrza na konieczność skuteczniejszego zadbania o czystość na Grochowskiej. Wielu zabierających głos postulowało wykonanie nowych nasadzeń drzew i zadbanie o zieleń na reprezentacyjnej ulicy dzielnicy. Potrzebne są nam na Grochowskiej ławeczki – zgodnie wnioskowało wielu zgromadzonych. Na tak długiej ulicy, muszą być ławeczki w przemyślanych punktach.

Podsumowując spotkanie burmistrz J. Karcz podziękował organizatorom oraz mieszkańcom, którzy wzięli w nim udział. Zapewnił, że wszystkie zgłoszone przez mieszkańców propozycje zostaną starannie przeanalizowane pod kątem możliwości ich realizacji.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2015-03-30 09:40 1290

Komentarze

~gyt

Czemu pan Polak chce rozmawiać o przyszłości Grochowa skoro nie zna od podszewki jego przeszłości, gdyż jest mieszkańcem warszawy dopiero od 10 lat? Zbija kabzę na sentymencie lokalnego patriotyzmu, i tyle.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.