Inscenizacja "Obrona Grochowa 1939"

Tysiące osób obejrzało w sobotni wieczór 26 września b.r. plenerową inscenizację walk o Grochów z września 1939 r. W okolicach skrzyżowania ul. Grochowskiej, Podskarbińskiej i Grenadierów przez ponad godzinę można było obserwować sceny z ostatnich chwil jeszcze spokojnej Warszawy.

Potem były już tylko bombardowania, ostrzał, uciekający i ginący cywile, aż wreszcie walka polskich obrońców stolicy z niemieckim najeźdźcą. Inscenizacji towarzyszyły huk i łoskot nadlatujących bombowców, dudnienie zbliżającego się ostrzału artyleryjskiego, ogień palących się zabudowań, rozbłyski strzałów z karabinów maszynowych. Na planie inscenizacji pojawiali się umundurowani żołnierze, wjeżdżały autentyczne pojazdy bojowe, motocykle i wozy straży pożarnej. Z prowizorycznymi noszami biegali sanitariusze niosąc pomoc rannym. Słychać było rozmowy ze sztabu a lektor prowadzący bieżącą narrację wprowadzał kolejne sceny bohaterskiej obrony Grochowa, jednakże nieuchronnie zbliżając akcję do ostatecznej kapitulacji Warszawy.

Widowisko, w którym wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej, dało możliwość spojrzenia widzom na nie tak odległą przeszłość Pragi. Rekonstrukcja walk sprzed 70 lat prowadzona była w miejscach rzeczywistych działań 21.Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”, dowodzonego przez płk Stanisława Sosabowskiego. Miejsce ważne na historycznej mapie pamięci o II wojnie światowej – Reduta Skrzyżowanie w okolicach ulic Grenadierów, Międzyborskiej i Waszyngtona aż do dnia kapitulacji Warszawy pozostała przez Niemców nie zdobyta.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2009-09-27 20:35 986

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.