Harcerstwo na Grochowie wciąż żywe!

W listopadzie 1915 roku, Stanisław Mikołajewski, potomek polskich Tatarów, założył na Grochowie drużynę harcerzy. Zbudował ją korzystając z dorobku europejskiego i światowego skautingu. Po I Wojnie Światowej I Kamionkowska Drużyna Harcerzy przekształciła się w 22 Warszawską Drużynę Harcerzy dając początek 22 Szczepowi WATRA im. Kazimierza Skorupki.
 
Kiedy rodziło się harcerstwo na Grochowie nikt nie sądził, że przetrwa w sposób ciągły, 100 lat. A jednak tak się stało. I to mimo wielu przeszkód i ogromnych ofiar jakie poniosło grochowskie harcerstwo w czasie II Wojny Światowej. Przez te 100 lat harcerze z Grochowa pracowicie tworzyli dorobek swojej organizacji i pozytywny etos harcerstwa, tak szanowany przez mieszkańców Pragi-Południe i miasta stołecznego Warszawy. Jak dzisiejsi harcerze i instruktorzy postrzegają swoje dziedzictwo? Jakimi sprawami żyją dzisiaj? Czego oczekują od władz dzielnicy? Tego chcieliśmy się dowiedzieć, jadąc do „Słonecznej Republiki”, czyli ośrodka Związku Harcerstwa Polskiego w Ocyplu w Borach Tucholskich.

Delegacji władz samorządowych dzielnicy przewodził zastępca burmistrza Michał Wieremiejczyk. W Ocyplu przywitała nas phm Krystyna Mamak, komendantka Hufca ZHP Warszawa Praga-Południe, od lat gospodarząca w Ocyplu i kierująca harcerską akcją letnią na Pradze-Południe.
Ocypel to baza akcji rozciągającej się na sporym obszarze Kociewia i Pojezierza Kaszubskiego. Obozy w Stężycy, Rybnie czy w Zdrójnie k. Osiecznej to punkty na mapie akcji letniej Hufca ZHP Praga-Południe, które oferują uczestnikom program i warunki pobytu wzorowane na najlepszych przykładach ze 100 –letniej tradycji harcerstwa. Jednak by uwierzyć, że dzisiaj, w dobie internetu i turystycznych kombajnów organizuje się obozy harcerskie z prawdziwego zdarzenia, trzeba to samemu zobaczyć. W obozie nad jez. Zdrójno k. Osiecznej gospodarzy druh phm. Rafał Molasy. Kilkudziesięciu harcerzy obozuje pod namiotami, śpiąc na własnoręcznie zbitych pryczach, korzystając z urządzeń obozowych przez siebie przygotowanych, realizując program prawie samodzielnie ułożony.  Trzeba zobaczyć tych młodych drużynowych i zastępowych jak dowodzą swoimi podopiecznymi żeby docenić  to co robią i dostrzec w jak niezwykłym procesie wychowawczym uczestniczą wszyscy obozowicze.

Przyjazd gości do obozu zawsze jest wydarzeniem. Po południu druh Rafał Molasy, na polecenie komendantki hufca skrzyknął instruktorów i to nie tylko ze swojego obozu, na spotkanie z zastępcą burmistrza M. Wieremiejczykiem. Stawiło się na nim niezwykle barwne grono. Przedstawiali się kolejno podając swoją funkcję i stopień harcerski oraz opowiadając o tym co robią w „cywilu”. Wielu z nich uczy się lub studiuje, ale spore grono to ludzie pracujący zawodowo, którzy nie umieli rozstać się z harcerstwem i poświęcają mu cały wolny czas. Wszyscy bez wyjątku, tą doniosłą rocznicę 100 – lecia harcerstwa na Grochowie uważają za wielki dorobek całego środowiska i skarbnicę wiedzy i doświadczeń z której należy czerpać. Dostrzegają potrzebę wykorzystania takiej rocznicy do zbudowania takiej opowieści o harcerstwie, która przebije się do ludzi, władz i instytucji. Dlatego narracja tej opowieści musi być przystosowana do współczesności, do świata powszechnej informacji dystrybuowanej przede wszystkim za pomocą sieci i nowoczesnych mediów. Zdaniem instruktorów Hufca ZHP Praga-Południe, to co oferuje harcerstwo jest społecznie niedoceniane, ale także w znacznym stopniu nieznane. Boleją nad tym bo dla nich harcerstwo jest środkiem ich świata i punktem odniesienia dla takich wartości jak patriotyzm, pracowitość, kreatywność, uczciwość…
Rozmowa trwała długo i pewnie przeciągnęła by się do godzin wieczornych, gdyby nie obozowy kucharz Marcin, człowiek potężnej postury, gołębiego serca i donośnego głosu wzywający na zasłużony posiłek.  Opuszczaliśmy obóz oraz Ocypel mając pełno notatek zapisanych w kalendarzu. Przeanalizujemy je solidnie między innymi dlatego, że władze samorządowe Pragi-Południe doceniają znaczenie harcerstwa i jego udział w procesie wychowawczym południowopraskich dzieci i młodzieży.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2015-07-31 22:23 1650

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.