Sobota, 21 Kwietnia 2018 - Anzelma, Bartosza, Feliksa

Do zadziergania jeden krok!

Światowy Dzień Dziergania ma Grochowie
Światowy Dzień Dziergania ma Grochowie
Raz w roku wszystkie druty, szydełka i włóczki mają swoje święto. W zeszłą sobotę, 10 czerwca miłośnicy rękodzieła spotkali się na Placu Szembeka, by z wielką pompą obchodzić Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych. Radosny festiwal przyciągnął licznych mieszkańców Warszawy.

- Zależało mi na tym, by pokazać inną twarz warszawskiej Pragi Południe. W mojej dzielnicy mieszka wielu utalentowanych sąsiadów. Chciałam, żeby to spotkanie było nie tylko pochwałą robienia na drutach, lecz także okazją do wyjścia z domu, integracji, rozmowy – mówi organizatorka wydarzenia – Aleksandra Wójcik.

Plac Szembeka okazał się doskonałym miejscem do wspólnego dziergania. Stojący w cieniu drzew namiot i szum fontanny sprzyjały twórczemu działaniu. Starsi i młodsi robili na drutach, szydełku, a nawet frywolitce. Wśród dziergających znalazło się także kilku mężczyzn. Robótki aż paliły się w rękach i nie była to tylko zasługa upału. Na szczęście na stołach nie brakowało wody. Słodki poczęstunek od cukierni Kozak dodawał sił niestudzonym rękodzielnikom.

- Kiedyś kobiety spotkały się na wspólnym darciu pierza, wyszywaniu – te spotkania miały wymiar terapeutyczny. W dzisiejszym zabieganym świecie, tym bardziej powinno się przypominać o tym, że tworzenie rękodzieła wpływa kojąco na nasze nerwy. Takie święta udowadniają, że robienie na drutach nigdy nie wychodzi z mody – mówi pani Elżbieta, uczestniczka spotkania.  

Obchody Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych zapoczątkowała 12 lat temu Danielle Landes. W tegorocznej edycji wzięło udział 57 państw, w tym Francja, Stany Zjednoczone, Chiny i RPA. Podobne spotkanie odbyło się również na warszawskiej starówce. Po raz pierwszy odbyło się także wspólne dzierganie na Placu Szembeka.

Świętowanie Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych na Placu Szembeka odbywało się pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Praga Południe. Organizatorką spotkania była Aleksandra Wójcik ze Splotu Inspiracji. Imprezę wsparły następujące instytucje kultury: Centrum Promocji Kultury Praga Południe: Centrum Aktywności Lokalnej Paca 40, oraz Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Stoliki i krzesła wypożyczyła Klubokawiarnia Cała Jaskrawość.  Słodki poczęstunek zapewniła cukiernia „Kozak”. Włóczek dostarczyła pasmanteria „Po Kokardę”, zaś drutów „Szydełka, cekiny i igiełka”.

Więcej informacji na www.facebook.com/splotinspiracji
 

2017-06-12 13:54 232

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.