80-lecie Gimnazjum nr 20 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej

W Gimnazjum nr 20, 28 lutego 2013 roku uroczyście obchodzono jubileusz 80-lecia szkoły. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Ateńskiej a po niej rozpoczęto oficjalne obchody w budynku szkoły, gdzie przybyłych licznie zgromadzonych gości przywitał dyrektor szkoły Paweł Jaworski.

Na obchodach jubileuszu obecni byli: przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego Maciej Czulicki, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, Zastępca Burmistrza Konstanty Bartoń,  Radni Miasta Stołecznego Warszawy, Radni  Dzielnicy Praga-Południe,  przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, członkowie Rady Rodziców, absolwenci szkoły, a w tym przedstawiciele absolwentów szkoły podstawowej z rocznika 1937-1939,  przyjaciele szkoły i „sąsiedzi”, oraz  byli dyrektorzy placówki dyr. Barbara Mossakowska, dyr. Anna Bardzielska, dyr. Jadwiga Reczyńska, dyr. Barbara Molak i jej nauczyciele.

Burmistrz Dzielnicy w swym przemówieniu podkreślił rolę patronów praskich szkół, w tym Bohaterów Olszynki Grochowskiej patronujący Gimnazjum nr 20, iż będą nie tylko świadectwem tamtych wydarzeń, ale staną się dla młodych ludzi  dla kolejnych roczników zachętą do poznawania praskich dziejów, wydarzeń, które wpisały się na karty historii naszej Ojczyzny. Po oficjalnej części przemówień, gratulacji i życzeń nastąpiła część na którą wszyscy oczekiwali- przedstawienie opowiadające o historii szkoły „Wszyscyśmy z Niej”.

Członkowie koła teatralnego prowadzonego przez Agnieszkę Dudek wprowadzili widza w dzieje historii szkoły zaczynając od lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początki szkoły, związane były z sytuacją polityczną i społeczną w kraju. Opowieść o kolejnych latach istnienia placówki, tych dobrych, trudnych i bolesnych, przeplatana była muzyką m.in. z filmów „Przedwiośnie” i „Kolumbowie”, ale także słynnych szlagierów takich jak „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ada to nie wypada” czy „Dziwny jest ten świat”. Całość świetnie zgrana w czasie i przestrzeni, połączona  muzyką i choreografią.

Słowa uznania oraz gromkie brawa od zaproszonych gości odebrali po uroczystości młodzi aktorzy, dyrektor oraz wszyscy którzy przyczynili się do powstania tak wspaniałego spektaklu - wspomnień.
Źródło: Urząd Dzielnicy Praga Południe
2013-03-01 16:14 1082

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.